Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce od příštího roku přísněji kontrolovat dovoz některých odpadů do Česka. Pomoci mu k tomu má nově schválená odpadová legislativa, která začne platit od ledna. Případy porušování zákona při přeshraniční přepravě odpadů jen mezi lety 2018 a 2019 stouply trojnásobně.
„Vzhledem k významně přísnějšímu nastavení nového odpadového zákona bude MŽP využívat všechny zákonné možnosti, které jsou k dispozici podle evropské legislativy z hlediska preference odpadů vznikajících na území České republiky před odpady dováženými tak, aby bylo zajištěno optimální prostředí pro české subjekty k plnění jejich povinností vyplývajících ze zákona,“ uvedl resort ve své zprávě.
Podle údajů MŽP byla v oblasti nelegálního nakládání s odpady ze zahraničí v roce 2019 zaznamenána zvýšená aktivita organizovaných skupin. Postihovat viníky je však nesnadné, protože často převádějí vlastnictví odpadu na takzvané bílé koně.
Zároveň tresty za trestný čin neoprávněné nakládání s odpady jsou aktuálně v porovnání s tresty za jinou majetkovou kriminalitu nízké. Například pokud nelegálním dovozem odpadu získají pachatelé prospěch nad pět milionů korun, hrozí jim roční až pětileté vězení. Za krádež, zpronevěru či podvod se stejným prospěchem může viník skončit ve vězení až na deset let.
Za loňský rok odhalili celníci 45 případů porušení předpisů přeshraniční přepravy odpadů a zadrželi 974 tun nelegálně dovezeného odpadu, což byl proti roku 2018 trojnásobný nárůst. Letos do května zadržela celní správa 416 tun, auta s dalšími stovkami tun odpadu odhalila při kontrolách po skončení jarního nouzového stavu.
Nelegálně dovážený odpad podle celníků nejčastěji pocházel z Německa a Itálie. Šlo například o drcené silně zapáchající směsi, drcené plastové kousky, prášek, u kterého není možné určit složení, nebo komunální směsný odpad. Česká republika slouží buď jako cílová stanice, nebo jako tranzitní země pro další cestu na jihovýchod Evropy.
Většinu případů předali celníci České inspekci životního prostředí. Ta za nelegální odpady uložila loni 872 pokut. Nejvyšší pokutu osm milionů korun uložili plzeňští inspektoři společnosti TORESO CB. Firma v roce 2016 uložila na pozemek nedaleko Mýta na Plzeňsku přes 82 000 tun materiálu, který přijímala od stavebních společností v kraji.
Přísnější dohled nad dovozem odpadů uvítala Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH), která poukázala na to, že nové evropské předpisy požadují recyklovat nebo využít většinu dostupného odpadu. Vzhledem k nedostatku zpracovatelských kapacit v celé Evropě tak podle asociace hrozí, že se některé státy začnou odpadu častěji zbavovat právě nelegálním vývozem.
„Věřme, že díky nové legislativě, regulační práci ministerstva, třeba i s využitím žlutého seznamu regulovaných odpadů, nebude tak jednoduché z území České republiky dělat popelnici Evropy, kam se posílají jen odpady, o které nikdo nestojí, protože jejich využití sebou nese spíše náklady než zisk. Bohužel i tyto odpady jsou součástí oběhového hospodářství, a právě pro ně je potřebné budovat kapacity s velkou domácí podporou. Tu ministerstvo slibuje, a pokud k tomu slibuje i regulaci jejich dovozu, pak je to jen dobře,“ uvedl ředitel ČAObH Miloš Kužvart.*
(red)