Spolana odstraňuje provozy, kde se používala rtuť

Spolana odstraňuje neekologické provozy, kde se dříve používala rtuť a její zbytky zde zůstaly. Samotné využívání rtuti při výrobě chloru a louhu ukončila společnost v roce 2017. Náklady na kompletní odstranění rtuti z areálu a demontáž zařízení budou kolem 160 milionů korun. Jde o zhruba 160 tun odpadní rtuti, uvedl mluvčí Spolany Pavel Kaidl.

Z areálu se odpadní rtuť odveze k ekologické likvidaci, dosud byla podle jednatele Spolany Miroslava Falty bezpečně uskladněná přímo v místě bývalé výroby. "V další fázi projektu se pak postupně zaměříme na demontáž výrobního zařízení a na dekontaminaci skladovacích a expedičních prostor," uvedl. Poslední fází bude podle něj zbourání budov.

Odpadní rtuť bude uskladněna do zabezpečených kontejnerů, které v následujících týdnech převeze specializovaná švýcarská firma do Švýcarska k chemické přeměně rtuti na sulfid rtuťnatý. Sulfid pak bude ekologický uskladněný ve skladu v Německu, který je pro tyto účely vyčleněný.

Spolana jako jediný podnik v ČR vyrábí polyvinylchlorid (PVC), který je základní surovinou pro výrobu široké řady materiálů ve stavebnictví nebo textilním a oděvním průmyslu. Pro produkci PVC je potřebný chlór, který společnost namísto výroby za užívání rtuti nyní nakupuje od externího dodavatele.

Spolana letos spustila provoz nové kotelny na zemní plyn v hodnotě 200 milionů korun, které nahradila teplárnu na hnědé uhlí. Snížila tak množství vypouštění škodlivých emisí.

Podle organizace Arnika patří Spolana dlouhodobě k největším znečišťovatelům v ČR, pokud jde o vypouštění látek poškozujících zdraví. Podle podniku se ve statistice projevuje, že je jediným českým výrobcem kaprolaktamu. Firma uvedla, že její provozy splňují veškeré normy a emisní limity.*

(ČTK)

 

Foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down