12.11.2020 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet svítidel v domácnostech vzrostl o 4 miliony na 59 milionů

Letos přibylo do tuzemských domácností přes 4 miliony nových svítidel. Celkem jich mají lidé doma víc než 59 milionů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ekolamp, která zajišťuje zpětný odběr svítidel. Růst podpořil trend práce z domova a s tím spojené zařizování pracoven a studoven. Domácnostem dominují úsporné světelné zdroje, které představují 78 % instalované báze. Převládají LED žárovky (50 %) a kompaktní zářivky (22 %).

Průzkum mezi 1201 respondenty zjistil, že jde zejména o malá svítidla, kterých na průměrnou domácnost připadá devět. Spolu s většími světelnými zdroji jich mají lidé doma v průměru čtrnáct

„Celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok v průměru o jedno na čtrnáct,“ uvedla Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Podle výzkumu roste nákup svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si namísto samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, tedy například lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ dodala Zuzana Adamcová.

Obliba tohoto typu svítidel je podle ní pravděpodobně dána dlouhou životností takových svítidel a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i design domácnosti. „Lidé se nebojí experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení,“ řekla.

Úsporné světelné zdroje dominují

Počet světelných zdrojů, tedy různých typů žárovek, v českých domácnostech poslední dva roky naopak pomalu klesá, nyní je jich celkem 62 milionů. Pokles je způsoben zejména delší životností nových typů světelných zdrojů.

Více než tři čtvrtiny (78 %) tvoří úsporné zdroje, což představuje výrazný posun oproti situaci před dvěma lety, kdy většina světelných zdrojů byla neúsporných. „Mezi úspornými světelnými zdroji převládají LED žárovky (50 %), následují kompaktní zářivky (22 %),“ dodala Zuzana Adamcová.

Naopak neúsporných světelných zdrojů ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají podle Ekolampu senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy.

Wolframové žárovky se nehodí ani do nových typů svítidel, které jsou uzpůsobeny světelným zdrojům s nižším příkonem, použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko.

Ekologická recyklace

Vysloužilé světelné zdroje, zejména zářivky, je třeba ekologicky zlikvidovat, upozorňuje recyklační firma. Patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

V Česku je více než 4200 veřejných a neveřejných sběrných míst provozovaných společností EKOLAMP. Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down