Město Pelhřimov bude od začátku příštího roku samo spravovat i své vodovody. Soukromá firma Vodak, která zajišťovala jejich provoz od roku 1994, dostala vloni výpověď a koncesní řízení na nového provozovatele letos pelhřimovští zastupitelé zrušili. O vodovody se bude nově starat městská společnost, která má už v posledních pěti letech na starosti městskou kanalizaci a čistírnu odpadních vod.
Výpověď Vodaku dalo město vloni, výpovědní lhůta skončí v prosinci. Obyvatel se změna nedotkne, řekl starosta Ladislav Med (ODS). Dodal, že smlouvy mají odběratelé uzavřené s městem, které už teď vybírá vodné i stočné.
O provozování vodovodů městskou společností rozhodli zastupitelé ve středu. Starosta jim předtím připomněl, že prodlužování smlouvy s Vodakem by mohlo být posuzované jako rozpor s dotačními podmínkami na rekonstrukci čistírny odpadních vod. "Už nyní je to překážka při žádání o dotace na vodu. Vždycky bychom narazili na to, že buď dojde k přesoutěžení, nebo si (vodovody) musíme provozovat sami," řekl.
Firma Vodak nejdřív v šestnástitisícovém Pelhřimově provozovala i kanalizace. Vlastní firmu s názvem Čistírna odpadních vod, s.r.o., má město od roku 2016. Podle starosty se ukázalo, že tuto infrastrukturu umí provozovat. Ve středu zastupitelé rozhodli o přejmenování firmy na Pelhřimovskou vodárenskou. Kvůli další kompetenci městský podnik přijme pět pracovníků, dokoupí techniku a rozšíří sídlo. Zastupitelé jí na to ve středu schválili vratnou půjčku osm milionů korun.
Zahájená jednání o případné přeměně Vodaku na společnost vlastněnou nějakou formou obcemi, jejichž infrastrukturu tato firma nyní obsluhuje, se podle Meda protahují. "Jestli k tomu dojde v dalších letech, vždycky se můžeme rozhodnout a do toho svazku přistoupit," řekl.
Obyvatelé Pelhřimova za metr krychlový pitné vody se stočným včetně daně platí 76,23 Kč. Ceník pro příští rok ještě není schválený. Návrh počítá s růstem celkové ceny asi o 2,40 koruny. Podle starosty to nesouvisí se změnou provozovatele, ale s inflací a s osmiprocentním zdražením vody nakupované ze Želivky.
V lednu převezme do své správy vodovody a kanalizace také například Jihlava. Městská firma Služby města Jihlavy už nabírá lidi a kupuje techniku za miliony korun. Radnice letos ukončila dohodou letité spory se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vydání svého majetku a chce sítě spravovat sama. Ceny pro Jihlavany by se podle předpokladu příští rok podle vedení města měnit neměly.
Do správy města přejde i čistírna odpadních vod. Svazku zatím zůstala úpravna vody v Hosově. Podle radnice z ní bude Jihlava dostávat vodu za stejnou cenu jako jiní odběratelé.
(ČTK)*