Město Brno plánuje ve spolupráci se společností SUEZ vybudovat bioplynovou stanici, která bude zpracovávat bioodpad a zbytky z kuchyní. Zařízení by podle prvotních odhadů mohlo využít 10 až 20 tisíc tun odpadů za rok. Radnice bude proto monitorovat, kolik biologicky rozložitelného odpadu v domácnostech a firmách vznikne, a kolik se ho dá využít pro výrobu bioplynu.
„Mnoho domácností a firem likvidují bioodpad a zbytky z gastro provozů bez jejich dalšího využití. Z tohoto důvodu chceme tento materiál svážet na jedno místo a následně z něj vyrábět biometan, který by mohl pohánět například autobusy dopravního podniku. Ročně by se tak dalo opětovně využít od 10 do 20 tisíce tun biologického odpadu,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
O provoz plánované stanice by se měla starat nově založena akciová společnost, ve které bude mít 51% podíl městská společnost SAKO a 49% odpadová firma SUEZ CZ. Ta do nové společnosti převede Centrální kompostárnu Brno. Město by do ní pak vložilo pozemek sousedící s kompostárnou, na kterém má stanice vzniknout.
„V takto pojaté koncepci spolupráce více subjektů vidím synergii nejen v tom, že kompost budeme moci obohacovat digestátem, ale také v tom, že výrazně omezíme množství odpadu, které dnes končí v kanalizační síti. To výrazně zvýší její životnost, o snížení počtu populace potkanů, kteří výraznou měrou přispívají k ničení kanalizační sítě, ani nemluvě,“ dodal předseda představenstva městské firmy Filip Leder.
Náklady pro stanici na využití 10 tisíc tun odpadů za rok odhaduje vedení města na 190 milionů korun. Pokud by mělo zařízení kapacitu 20 tisíc tun bioodpadů, pak by mělo přijít až na 240 milionů.
(red)