Vláda schválila materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který řeší útlum těžby v dolech OKD. Podle něj by měl stát za útlum těžby, odstupné horníkům a rekultivaci krajiny zaplatit v následujících patnácti letech 15,6 miliardy korun. Dobývací prostory by měly postupně přejít do správy státního podniku DIAMO. První etapu převodu plánuje resort zahájit v prosinci.
Navrhovaný postup by měl podle MPO odvrátit hrozbu insolvence společnosti OKD a zároveň zajistit dodávky černého uhlí pro ocelářský a teplárenský průmysl. Spolu s dobývacími prostory by měla kvůli bezpečnosti pod správu DIAMO přejít i Báňská záchranná služba, která rovněž spadá pod OKD. „Služby hlavní báňské záchranné stanice jsou nezbytné k technické likvidaci jednotlivých dolů. Návrh na odkoupení HBZS zároveň vede k vytvoření státní hlavní báňské záchranné stanice se státem garantovanou akceschopností,“ uvedl resort.
Útlum jednotlivých těžebních lokalit by měl být postupný, a bude brát ohled i na možné sociální dopady v regionu. „Pro stát je zásadní, aby se dopady sociálně-ekonomické situace OKD, která je důsledkem hospodaření firmy v době, kdy byla v soukromých rukou, co nejvíc eliminovaly,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Proto jsme připravili řešení směřující k postupnému útlumu jednotlivých dolů se zachováním těžby černého uhlí na dolech ČSM – sever a ČSM – jih spojeného s postupným, v čase rozloženým, snižováním počtu zaměstnanců,“ dodal.
K 1. 1. 2021 by měly pod státní podnik DIAMO přejít utlumované doly v lokalitě Útlum – Jih a Útlum – Sever, kde se nacházejí doly Staříč, Frenštát, Dukla Lazy. Převod se dotkne také souvisejících dobývacích prostorů Staříč, Trojanovice, Petřvald I, Dolní Suchá a Lazy. Do 1. 3. 2021 by měly být převedeny utlumované doly Darkov a ČSA, včetně souvisejících dobývacích prostorů Doubrava u Orlové, Karviná – Doly I, Karviná – Doly II a Darkov. A jako poslední by měly být přepsány doly ČSM – sever a ČSM – jih, včetně souvisejících dobývacích prostorů Louky a Stonava.
-red-
Foto: Wikimedia Commons