Krajský soud v Liberci zrušil rozhodnutí o udělení výjimky z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů, která je potřeba k obnovení těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. Úřady se tím budou muset znovu zabývat, vyplývá z rozsudku zveřejněném na justičním portálu. Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a libereckého krajského úřadu soud zrušil pro vady řízení a vrátil k novému projednání. Proti jeho verdiktu lze podat do dvou týdnů kasační stížnost.
Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století a patří k nejkvalitnějším v Česku. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče proto v roce 1998 zastavilo Ministerstvo životního prostředí. Krátce obnovena byla v letech 2003 a 2004, od té doby se netěží.
O obnovení těžby usiluje od roku 2012 současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště. Výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů mu udělilo ministerstvo loni v prosinci, proti tomu se ale k soudu úspěšně odvolalo město Jablonné v Podještědí, Sdružení na záchranu kopce Tlustec a českolipská pobočka Společnosti pro udržitelný život.
Vlastník lomu počítá s těžbou až 840 000 tun kameniva ročně, k dopravě chce využít hlavně železnici. Podporu zatím získal v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a už v únoru schválili i podmínky kompenzační dohody s firmou. Obnovení těžby podpořili v červnu i obyvatelé obce v referendu. Pokud se na kopci začne kámen znovu těžit, Brniště by mělo dostat od firmy 125 milionů korun během 25 let. Nadále proti jsou ale okolní obce jako Jablonné v Podještědí nebo Velký Valtinov. Obávají se hluku, prachu, ztráty vody i zvýšené dopravy.*
(ČTK)