Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany odevzdaly loni na recyklaci 8850 kilogramů elektrospotřebičů. Ročně se v ČR přes systém Asekol, který provozuje sběrnou síť starých elektrospotřebičů, předá k recyklaci přes 25 000 tun těchto zařízení. Podle přepočtu Asekolu elektrárny recyklací ušetřily téměř 9000 litrů ropy, necelých 900 000 litrů vody a zabránily vypuštění téměř 35 000 kilogramů oxidu uhličitého, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.
Podle přepočtu neziskové organizace Asekol ušetřily obě jaderné elektrárny díky odevzdaným spotřebičům 126 000 kilowatthodin elektřiny. Tu sice Temelín vyrobí asi za čtyři minuty, podle zástupců ČEZ jde ale o nezanedbatelné množství elektřiny. "Odpovídá roční spotřebě přibližně čtyř desítek českých domácností. A nás přitom recyklace v podstatě nic nestojí," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Loni systém Asekol předal v ČR k recyklaci 25 619 tun starých elektrických zařízení. Třeba rozebráním televizí lze získat až 80 procent materiálů. "Jde především o sklo, měď a plasty. Recyklace je tak k životnímu prostředí šetrnější než těžba surovin," uvedl obchodní a marketingový ředitel Asekolu Daniel Šafář.
Červených kontejnerů na drobnou elektroniku je po republice přes 3700, jen v Českých Budějovicích a okolí jsou na 58 místech.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 9,4 TWh. Dukovany letos zatím vyrobily 9,5 TWh.*
(ČTK)