Brabec: Polsko v jednáních o Turówu nedodrželo evropské právo

Polsko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nedodrželo v případě přeshraničního jednání o rozšíření dolu Turów některé evropské směrnice a Česko nedostalo o záměru všechny požadované informace. Právníci proto navrhli podat podnět Evropské komisi. Ta po posouzení argumentů obou stran sporu rozhoduje, zda ve věci podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. Zda vláda komisi osloví, má kabinet posoudit do konce září.

"Sněmovní výbor pro životní prostředí dal ve středu podnět k tomu, aby ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo životního prostředí dokončily právní analýzu, kterou jsme částečně připravovali, a do 30. září rozhodla o dalším postupu," uvedl Brabec. Dodal, že o případném podání rozhodne celá vláda. "Jsme přesvědčení, že došlo k nedodržení některých evropských směrnic z polské strany. Jsme velmi nespokojení s komunikací polské strany. Nedostali jsme od nich zdaleka všechny informace, které jsme požadovali," uvedl ministr.

S ohledem na to, že důl dostal povolení k dalším šesti letům fungování k 1. květnu, je podle organizace Greenpeace ČR nutné postupovat rychle. V tiskové zprávě připomněla, že ke kroku ministra vyzvala už na konci března. "Doufáme, že nyní s novou právní analýzou ministerstva zahraničí předloží podání žaloby vládě ministr životního prostředí Richard Brabec či ministr zahraničí Tomáš Petříček v nejbližším možném termínu. Každým dnem totiž nelegální těžba postupuje blíže českým hranicím a ohrožuje zásoby spodní vody, způsobuje hluk, znečištění ovzduší," uvedla ve zprávě organizace.

Poslanci výboru ve středu také požádali ministerstvo životního prostředí a Liberecký kraj, aby do konce září vyčíslily náklady na nápravu škod, které Polsko provozem dolu Česku už způsobilo a do budoucna způsobovat bude.

Kvůli prodloužení těžby v dole Turów podle poslanců prokazatelně přichází o vodu rozsáhlé české území. Polsko, které v neveřejném řízení povolilo těžbu na dalších šest let, a usiluje o její další prodloužení, s českou stranou ve věci prakticky nekomunikuje.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě letos v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

Hnědouhelný důl v Turówě by se měl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také hluku a prachu nebo propadů půdy. Polská strana ale zásadnější vliv dolu na české území odmítá.*

(čtk)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down