Porota vybrala 12 finálových projektů v tradičních kategoriích firma, obec, produkt, stavba, vzdělávání a nově vzniklé kategorii čistý vzduch. Hlasovat mohou lidé až do září tohoto roku, vyhlášení výsledků bude 8. října. Letos bylo do soutěže přihlášených více než 300 projektů. Za dvanáct let jich prošly soutěží téměř tři tisíce.
Firma
V kategorii Firma odborná porota ocenila unikátní výrobu biometanu v Rapotíně na Šumpersku. Společnost EFG tam vyrábí biometan, který svými vlastnostmi odpovídá zemnímu plynu, z biologicky rozložitelných odpadů. Jedná se o první projekt tohoto druhu v Česku, při němž je biometan dodáván přímo do distribuční sítě. O prvenství bude usilovat také společnost Sonnentor z jihomoravských Čejkovic. Ta patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Firma mimo jiné odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.
Obec
Hostětín na Zlínsku je finalista v kategorii Obec. Vesnice s něco málo přes 200 obyvateli v podhůří Bílých Karpat, kterou obklopují ekologické sady, už téměř 30 let zavádí nejrůznější fungující ekologické projekty. O vítězství se utká s hlavním městem Prahou, které zkouší v pilotních projektech nové typy třídění, například i jinak těžko zařaditelný gastroodpad.
Produkt
Kategorie Produkt nabídne projekty Amazinc!, který vyrábí čistě přírodní opalovací kosmetiku v plně recyklovatelných obalech, a Opravárnu. Ta na svém webovém portálu sdružuje více než 1 600 opravářů a servisů. Zájemci na něm stačí založit poptávku a uhradit drobnou částku, aby systém následně oslovil servisy a opraváře v okolí. Svou činností přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal.
Stavba
Prvním nominovaným v kategorii Stavba je veřejná kulturní polyfunkční budova na Klicperově náměstí v Chlumci nad Cidlinou, kde lidé z celého regionu najdou místo pro setkávání, knihovnu, kulturní sál nebo informační centrum. Budova je bezbariérová a nízkoenergetická. Její soupeřkou je novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. Ta je první nemocniční stavbou v Česku, která splňuje standardy nízkoenergetické budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví.
Vzdělávání
Na prvenství v kategorii Vzdělávání se snaží dosáhnout online kurz Klimatická změna z dílny Člověka v tísni. Je určen pro pedagogy i každého zájemce s přístupem k internetu. Dalším vybraným je edukační projekt Voda na 100 způsobů, který vytvořila Masarykova základní a mateřská škola v Melči na Opavsku.
Čistý vzduch
Odborná porota ocenila záměr Podpory zelených střech domů brněnského magistrátu. Město v roce 2018 spustilo dotační program na vytváření zelených střech, který loni podpořil 105 projektů. O přízeň veřejnosti bude usilovat i firma C-Energy z Plané nad Lužnicí a její moderní energetický zdroj, který v obci nahradil původní tepelnou elektrárnu. Unikátní technologie umožňuje s vysokou účinností vyrábět elektřinu a teplo. Je doplněna o solární elektrárnu a baterii s kapacitou 2,5 MWh. Výsledné ekologické řešení výrazně zlepšilo kvalitu ovzduší v obci.
(red)*