Jednou z priorit nové vlády na Slovensku bude podle tamního resortu životního prostředí zabezpečení okolí bývalé továrny Chemko Strážske. Tam se vyráběly polychlorované bifenyly (PCB) pro celé Československo, a oblast je zamořená dodnes. Kontaminovaný je především odpadový kanál Chemka, ze kterého se chemikálie uvolňují do řeky Laborec, následně do přehrady Zemplínská šírava.
„Pozůstatky z výroby PCB látek dodnes zamořují tento region. Místním lidem stát dluží řešení už celé dekády. Je na čase tento dluh splatit,“ uvedl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj (OľaNO) při své návštěvě v regionu, kterému místní kvůli zamoření chemikáliemi přezdívají trojúhelník smrti.
Slovenské Ministerstvo životního prostředí proto hledá způsoby, jak co nejdříve odstranit environmentální zátěže, které vznikly v souvislosti s výrobou PCB látek na východě země. V nejbližších týdnech by měly proběhnou geologické průzkumy v lokalitě Chemko Strážske a na odkališti Poša.
Průzkumy určí rozsah znečištění půdy či podzemních vod. Na základě jejich výsledků pak resort určí nejlepší dostupnou metodu, jak kontaminaci z bývalé výroby PCB látek definitivně zastavit.
Podle dat Slovenské technické univerzity se v továrně Chemko Strážske vyrobilo do ukončení výroby v roce 1984 celkem 21 481 tisíc tun PCB. Z toho 9 840 tun bylo vyvezeno a 10 000 zůstalo pro využití na Slovensku.
(red)*
Your web page is great. I visited your website today and found it very interesting and well done. I can tell you have put a lot of work into it.
https://medicinehatdentists.ca