07.05.2020 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investor upravil žádost o emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice, ekologové jsou stále proti

Ekologické organizace kritizují postup společnosti Sev.en EC kvůli žádosti o emisní výjimku pro elektrárnu Chvaletice. Řízení bylo počátkem února přerušeno, nedávno firma doplnila údaje. Žádá, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku než činí limit, který začne v EU platit od srpna 2021. Podle ekologických a právnických organizací, které jsou účastníky řízení, se nová žádost prakticky neliší od původní, a výjimka tak podle nich nemá šanci na schválení, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

Společnost v reakci uvedla, že se nehodlá podílet na vytváření mediálního tlaku, a k věci se nebude vyjadřovat.

"Provozovatel v žádosti pořád trvá na příliš vysokém denním limitu pro oxidy dusíku, který není v souladu jak s vyhláškou, tak s předchozím rozhodnutím ministerstva životního prostředí, které zrušilo původní udělení výjimky z pera úředníků Pardubického kraje," uvedl Hrábek.

Podle ekologů společnost v žádosti neprovedla podstatné změny. Dál chce vypouštět 25 miligramů na metr krychlový rtuti, téměř čtyřnásobek povoleného limitu, a 195 miligramů na metr krychlový dusíku. Nezkrátila ani dobu požadované výjimky a pro oxidy dusíku i pro rtuť stále chce maximální možnou délku osm let. Už v prvním rozhodnutí o výjimce označil krajský úřad výjimku pro rtuť za nepřiměřeně dlouhou a zkrátil ji o rok a půl.

Podle mluvčí mateřské společnosti Sev.en Energy Gabriely Sáričkové Benešové aktivisté dosáhli toho, že se o Pardubicích nerozhoduje v Pardubicích, ale v Olomouci, a dělají vše pro to, aby i krajský úřad Olomouckého kraje byl prohlášen za podjatý. "Ostatně dle vyjádření hejtmana Pardubického kraje byl jedním z důvodů podjatosti právě mediální tlak na úřad. Na tomto tlaku se ani nyní podílet nehodláme, a proto se k věci nebudeme dál vyjadřovat, aby mohli olomoučtí úředníci žádost nestranně a kvalifikovaně posoudit," uvedla mluvčí.

Na krajský úřad v Olomouci věc převedlo ministerstvo životního prostředí kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

(ČTK, red)*

 

Foto: archiv Sev.en Energy

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down