Jihočeši loni vytřídili k recyklaci 95 tun baterií. Je to meziročně zhruba o procento méně. Školy v kraji ale vytřídily proti roku 2018 o 28 % baterií víc. Za společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, to uvedla Eva Gallatová. Ročně se podle Ecobatu vytřídí v Česku 1700 tun baterií.
Jaderná elektrárna Temelín předala loni Ecobatu 331 kilogramů použitých baterií, společnost tak díky jejich recyklaci získala 215 kilogramů kovů pro další využití, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
„Meziroční pokles o jedno procento není něco, co by signalizovalo negativní trend. U škol máme nárůst (v třídění) o 28 % a šest procent u obcí. Jihočeský kraj považujeme za velmi stabilní,“ řekla Gallatová. Loni se v ČR vytřídilo 46 % baterií, jež se ten rok dostaly do oběhu.
Podle Ecobatu lze recyklací získat řadu surovin jako zinek, olovo, kobalt, mangan nebo měď. Z těch pak lze vyrobit kovové konstrukce, akumulátory, elektrické vodiče nebo střešní okapy. „Šetříme tím přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. Dalším důvodem je ochrana životního prostředí před znečištěním, protože pokud se použité baterie dostanou na skládky, uvolňují se z nich škodlivé látky, které ohrožují vodu, vzduch a půdu,“ uvedl jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.
Podle Ecobatu patří ČR v třídění baterií mezi nejlepší země regionu. Evropská norma státům ukládá, aby od lidí vybraly zpět k recyklaci nejméně 45 % všech baterií, které byly v daném roce uvedeny do oběhu. Toto číslo se podařilo splnit již v roce 2016. Ecobat zajišťuje zpětný odběr baterií od roku 2002, v současnosti provozuje přes 20 000 sběrných míst.*
(red)
Please keep on posting and sharing great ideas! Thank you for the very useful website.
Cosmetic Dentists Airdrie