Desítky lidí si každý den chodí zdarma vzít potraviny s prošlou trvanlivostí k brémskému obchodnímu středisku Lestra. Starší zeleninu, chleba nebo mléčné výrobky, které jsou už neprodejné, ale stále ještě bez problémů použitelné, si může odnést úplně každý. Obchod tak chce bojovat proti zbytečnému vyhazování potravin, kterých v celém Německu ročně skončí v koši téměř 13 milionů tun.
Na jeho iniciativu už reaguje i celé severoněmecké město, které je pro legalizaci vybírání potravin z odpadkových košů. To je zatím v Německu zakázané.
"Už dříve to tak bylo, že sem v noci chodili studenti hledat jídlo," říká šéf obchodu Cornelius Strangemann. "Pak nám někdo vysvětloval, že je to nelegální. Tak jsem řekl, že u nás ne. Kdo chce něco mít, může to mít," vypráví o poznatku, který ho vedl k uvažování o tom, jak lidem přístup ke starším, ale nezkaženým potravinám usnadnit.
Nakonec se rozhodl vykládat vyřazené potraviny v bedničkách na vozík, který je umístěn z boku obchodního domu, kde se k němu zájemci snadno dostanou. "Nejčastěji sem dáváme ovoce, zeleninu a chleba. V průměru je to tak šest až osm beden za den," líčí Strangemann. Denně sem podle Strangemanna dorazí nejméně kolem čtyř desítek lidí a potraviny většinou úplně rozeberou. "V popelnicích dříve hledali jen studenti a mladí lidé, ale od té doby, co to máme takhle nastavené, přicházejí všichni - mladší, starší, potřební, lidé co žijí v sousedství," vysvětluje.
Brémy a také severoněmecký Hamburk, tedy dvojice měst, která jsou zároveň spolkovými zeměmi, už chtějí změnit zákon kriminalizující vybírání potravin z odpadu. Chtějí tak předejít podobným případům jako z loňska, kdy byla v Bavorsku dvojice studentek odsouzena k veřejně prospěšným pracím, protože si vzala vyhozené potraviny z uzavřené popelnice supermarketu. Většinovou podporu na spolkové úrovni ale zatím změny nemají.*
(red, ČTK)