Výzkumníci ze dvou vídeňských univerzit a báňské univerzity ze štýrského Leobenu ve spolupráci s dalšími partnery představili novou metodu pro oddělení textilních příměsí. Oznámila to vídeňská radnice. Novou metodou přeměňují bavlnu na cukr a zbylý polyester je následně zpracován a znovu využit.
Výzkumný tým pracoval s prostěradly s 60 % bavlny a 40 % polyesteru. Nejprve je rozřezal na menší části a následně přeměnil pomocí enzymů bavlnu v glukózu. „Tento krok je rozhodující. Navíc je nutné najít způsob, jak to vše provést v industrálním měřítku,“ řekl Andreas Bartl z Technické univerzity ve Vídni. Z oddělených, vysušených a vyčištěných polyesterových vláken následně vzniká granulát, který je použit při výrobě nových vláken. A ty lze následně namixovat třeba s bavlnou. Tak ve výsledku vzniká totožný materiál se stejnou kvalitou jako na počátku.
Evropané každoročně vyhodí pět milionů tun textilních odpadů a velká část končí na skládkách nebo ve spalovnách, uvedla vídeňská radnice. To se změní nejpozději v roce 2025, kdy mají členské státy EU zavést tříděný sběr textilu. „Nadměrné množství textilií pochází z hotelů nebo nemocnic. Přibližně po stovce pracích cyklů jsou textilie zničené. Opakované mytí a sušení způsobuje lámání vláken, materiál se rozpadá a objevují se díry,“ dodává Bartl.
V současnosti se polyester získává z fosilních surovin, uvedli vídeňští vědci. Recyklace textilií proto může být důležitým krokem ke zlepšení ekologické bilance. Společně s kolegy z vídeňské univerzity BOKU a báňské univerzity v Leobenu proto teď hledají způsob pro využití technologie i ve středních a menších podnicích.*
(red)
If you are facing problem for your Mobile Application Design then, Sysbunny is best choice for you. Here we provide Mobile Application Design with our highly qualified experts. Still now they designed 1000+ mobile applications and they are working 24*7.
I enjoyed reading the article.
Concrete