Společnost PGE, která důl vlastní, požádala o prodloužení současného povolení k těžbě platného od roku 1994 o dalších šest let. Upozornili na to právníci firmy Frank Bold Advokáti, s níž Liberecký kraj v otázce připravovaného rozšíření polského dolu spolupracuje.
"Podle mě spustili (PGE) záložní plán. Pochopili, že EIA nebude tak rychle, jak ji potřebují. Oni si schválí prodloužení těžby v rozsahu stávajícího dobývacího prostoru a myslím si, že to bude znamenat, že tam žádné přeshraniční projednávání nebude. Že to bude s vyloučením veřejnosti," řekl pro ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho chce až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti rozšíření brání.
Kvůli plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów připravuje Liberecký kraj žalobu. U polského soudu chce napadnout změnu územního plánu Bogatyně, která na konci května rozšíření dolu Turów umožnila. "Liberecký kraj vyčerpal všechny ostatní možnosti, jak rozhodnutí zvrátit," dodal Půta. Odpůrci záměru také podepisují k petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów na stránkách www.stopturow.cz. Petice je určena petičnímu výboru Evropského parlamentu a na internetu ji už podepsalo 2200 lidí, další stovky podpisů sbírají na podpisové archy na krajském úřadu v Liberci a v obcích.*
(red, ČTK)