Ministr dnes uvedl, že základní doba platnosti stanoviska se má prodloužit z pěti na sedm let. Při prodloužení se bude kontrolovat, zda je stanovisko stále aktuální z hlediska vývoje změn v území nebo v projektu. Bude možné další prodloužení o pět let, takže by mohlo platit standardně 12 let.
Novela přináší konkrétní výčet 13 řízení, které investora čekají. Jde například o územní řízení, stavební řízení nebo o dodatečné povolení stavby. Nově se nebude zveřejňovat oponentní posudek, což má proces zrychlit minimálně o 45 dnů. MŽP chce, aby autorizované osoby, které posudky dělají, dodržovaly stanovené lhůty, což se nyní občas neděje. Proces EIA trvá podle zákona půl roku, po novele by se zkrátil na 4,5 měsíce.
Novela také omezuje počet záměrů, které budou EIA podléhat. Ročně se v ČR posuzovalo zhruba 2000 tzv. podlimitních záměrů. "Nově by z těchto 2000 záměrů mělo být posuzováno pouze 300, takže 1700 podlimitních záměrů nebude nově vůbec posuzováno podle zákona o posuzování vlivů záměrů na životní prostředí," řekl dnes Brabec. Po novele se podlimitní záměry budou posuzovat jen ve zvláště chráněných územích. Ruší se také možnost veřejnosti a dotčených orgánů vyjadřovat se k posudku, čímž se zkrátí proces EIA o lhůtu pro tato opatření a také další související lhůty. "Což znamená, že celkové zkrácení procesu EIA v důsledku této právní úpravy je přibližně o 50 dní, u složitějších záměrů i více," dodal Brabec.*