28.07.2016 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sanace lagun Ostramo se opět může zdržet

Ministerstvo životního prostředí nově požaduje proces EIA na sanaci ostravských lagun. Vyplynulo to ze zákonného zjišťovacího řízení, ve kterém ekologové kritizovali navržené postupy. Zakázkou pověřená firma AVE CZ se ale obává, že o ni přijde. Nezvládne totiž splnit termíny.

Ministerstvo navrhuje posoudit dopad vytěžení toxických kalů z lagun po bývalé chemičce Ostramo. „Plán potřebuje projít takzvanou velkou EIA, která opravdu důsledně vyhodnotí všechny možné vlivy na životní prostředí. Podle výsledků pak nastavíme takzvaná zmírňující opatření,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková s tím, že mimo jiné bude nutné doplnit například rozptylovou studii.

„Návrh na velkou EIA považujeme za neodůvodněný a zbytečný. Reálně hrozí, že se celý proces likvidace kalů kvůli tomu minimálně o dva roky prodlouží, nebo že v krajním případě k jejich odstranění vůbec nedojde,“ zdůraznila mluvčí společnosti AVE CZ Jana Vondráková. EIA ale zkomplikovala práci společnosti AVE CZ, která zakázku sanací lagun vysoutěžila za skoro půl miliardy korun. Firma už teď hlásí, že požadované termíny dokončení tak nemusí stihnout.

Podle ní je navíc způsob vytěžení identický s technologiemi, které už jednou EIA posuzovala: „Ministerstvo už na ně v minulosti kladné stanovisko vydalo,“ doplnila mluvčí.

Jednalo se ale o technologie, které využívala firma Geosan Group. To, že by firma AVE CZ postupovala podle stejných podmínek, kritizovala řada ekologů. „V takzvaném zjišťovacímřízení jsme tento postup připomínkovali. Nechceme, aby se opakovaly stejné chyby,“ zmínila ředitelka ostravského sdružení Čisté nebe Anna Plošková.

Nový proces EIA vítá i právník Jiří Klega, který plán AVE CZ taky připomínkoval. „Kde jinde by se měla EIA využít než u záměru takového rozsahu, jako je odtěžba kalů z ostravských lagun? Bude potřeba dořešit hlavně likvidaci kalů, která byla v původním návrhu zcela nedostatečná. Je lepší si počkat nyní na novou EIA než za pár let řešit, co s toxickým odpadem, který by se nedostatečně zlikvidoval,“ pronesl Klega.

AVE CZ ale oponuje, že pro likvidaci kalů panují přísné podmínky. „Počítáme s režimem odstraňování toxických odpadů. Areál bude navíc vybaven měřicími body pro sledování meteorologických podmínek a odtěžování bude probíhat za neustálého dohledu monitorovacích stanic,“ uvedla Vondráková.

V areálu zbývá 91 tisíc tun kalů

Požadavek na nový posudek vzešel ze zjišťovacího řízení. „Každý oznamovatel má stejné zákonné podmínky, které nelze obejít a musí s nimi počítat ve svém harmonogramu projektu. Postupujeme podle požadavků v zákoně,“ doplnila mluvčí ministerstva Roubíčková.

Podle náměstka hejtmana Daniela Havlíka je to ale jen další komplikace. „Prodloužení odtěžby je zbytečné. Kaly se měly vytěžit už dávno. Myslím, že ministerstvo vše komplikuje a nevychází to přímo z požadavků Evropské komise,“ sdělil náměstek.

Státní podnik Diamo, který sanací pověřil AVE CZ, obavy z oddálení těžby mírní. „Sice novou EIA považujeme za nadbytečnou, ale tříletý časový prostor je dostatečný a podle nás je zatím předčasné spekulovat o tom, zda AVE CZ zakázku stihne,“ uzavřela mediální zástupkyně Diama Jana Dronská. V areálu je ještě zhruba 91 tisíc tun kalů.*

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostravske-laguny-tezbu-zdrzi-proces-eia-fdx-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160726_2262197_ostrava-zpravy_woj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down