Léta války a nekontrolované krádeže ropy z mohutného ropovodu přeměnily některé oblasti jihoruského Čečenska v dějiště ekologické katastrofy. Z drobných rafinérií v oblasti čečenské metropole Grozného uniklo více než dva milióny tun surové ropy, které hrozí kontaminovat Kaspické moře. Velká ropná...
Léta války a nekontrolované krádeže ropy z mohutného ropovodu přeměnily některé oblasti jihoruského Čečenska v dějiště ekologické katastrofy. Z drobných rafinérií v oblasti čečenské metropole Grozného uniklo více než dva milióny tun surové ropy, které hrozí kontaminovat Kaspické moře. Velká ropná skvrna znečišťuje podzemní vody a na některých místech je její vrstva až 12 metrů silná.
Částečně mají znečištění na svědomí vyteklá ropa a exploze provázející útoky ruských jednotek na rafinérie. Z větší části jsou však příčinou znečištění primitivní metody rafinování ropy, používané Čečenci již několik let.
Před současnou válku existovalo podle odhadu ruských úřadů v Čečensku zhruba 1500 rafinérií. Obvykle jsou velice jednoduché - tvoří je velké kovové cisterny, pod nimiž hoří oheň, jehož žár odpařuje lehčí látky obsažené v surové ropě. Těch je využíváno jako pohonných hmoty a paliva, zatímco těžší složky tvoří odpad a jsou prostě vypouštěny na zem.
- ko -