NAKLÁDÁNÍ S ODPADEM REGIONÁLNĚ Strategie v oblasti nakládání s odpady je v České republice ovlivňována vědomím příprav a pravděpodobnosti vstupu do Evropské unie. Již dnes vstupují do podvědomí nejen odborné veřejnosti, ale i mnoha občanů základní a zcela logické požadavky na nakládání s odpady,...
NAKLÁDÁNÍ S ODPADEM REGIONÁLNĚ
Strategie v oblasti nakládání s odpady je v České republice ovlivňována vědomím příprav a pravděpodobnosti vstupu do Evropské unie. Již dnes vstupují do podvědomí nejen odborné veřejnosti, ale i mnoha občanů základní a zcela logické požadavky na nakládání s odpady, kdy je preferováno snižování množství odpadů, materiálová a energetická recyklace před samotným skládkováním.
Prakticky po celé republice vznikla řada snah o řešení odpadového hospodářství různými dílčími kroky. Tyto aktivity však nejsou vzájemně provázané a navíc zatím prostě neexistují koncepční řešení, k nimž by se mohly vztahovat.
Již v závěru roku 1998 přišlo Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska s iniciativou zpracovat celoregionální studii s názvem "Studie optimalizace nakládání s komunálním odpadem a odpadem jemu podobným v Ostravském kraji".
Vzhledem k tomu, že se jedná především o municipální problém, byla vyzvána největší města Ostravského kraje. Předpoklad byl, že budou tuto studii spolufinancovat a zároveň se aktivně podílet na řešení a oponentuře dílčích kroků. Z devíti oslovených měst pouze jedno odmítlo účast na řešení, zbývajících osm uvítalo tuto iniciativu a vesměs ji označilo za aktuální a potřebnou.
ORGANIZAČNÍ STRUKTURA
Systém organizace a řízení zpracování studie byl podřízen především potřebám zadavatelů, to jest městům Ostravě, Karviné, Havířovu, Opavě, Frýdku - Místku, Novému Jičínu, Kopřivnici a Třinci, ke kterým se přidaly ještě Vítkovice, a. s., OZO Ostrava, s. r. o., Frýdecká skládka, a. s. a FITE, a. s. Jejich zástupci tvoří tak zvaný řídící tým, který se vyjadřuje ke všem rozhodujícím krokům v průběhu zpracování a schvaluje postup vlastního realizačního týmu sestaveného z profesních odborníků Ostravska. Vlastní řešitelské práce pod vedením realizačního týmu realizují pracovníci společnosti FITE, která je zpracovatelem studie pro Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska.
Popisovaná organizační struktura je poněkud složitá, ale umožňuje řadu zpětných vazeb, kdy se zadavatelé přímo podílejí na rozhodovacím a schvalovacím procesu v průběhu prací. To by mělo zaručit kvalitu zpracování a provázanost jejich závěrů s cíli a představami zadavatelů.
PRVNÍ ETAPA
Z praktických důvodů bylo zpracování studie rozděleno do dvou etap, z nichž první tzv. analytická část byla dokončena a odevzdána v závěru roku 1999.
První etapa popisuje Ostravský kraj ve smyslu zákona o zřízení krajů, dále se zabývá legislativním rámcem studie, který vychází ze stávajících odvětvových koncepcí a ze směrnic a rozhodnutí rady EU, které jsou v českém překladu přiloženy k dokumentům první etapy. Dále jsou popsány očekávané postupy a možnosti využívání a zneškodňování komunálních odpadů (KO) včetně zohlednění specifických vlastností Ostravského kraje, kterými jsou například cementárny, vysoké pece a řada zařízení na třídění, úpraven a využití komunálního odpadu. Dále pak jsou dosti podrobně popsány systémy nakládání s komunálními odpady včetně obalů v SRN, Francii, Dánsku a Švédsku.
Stěžejní část I. etapy tvoří vlastní analýza vzniku a způsobu nakládání s komunálními odpady v kraji včetně separace, třídících a dotřiďovacích linek, skladby odpadů a dalších údajů. Z celého kraje, který má asi 1,2 mil. obyvatel, byla podrobně analyzována část odpovídající asi 900 tis. obyvatel a zbytek byl statisticky dopočten.
V závěru I. etapy pak bylo naznačeno několik možných a očekávaných strategických postupů, které tvoří spíš jakýsi diskusní prostor před zadáním a zpracováním II. etapy.
Pro úplnost je nutno konstatovat, že do výsledků I. etapy byl zahrnut i tzv. odpad podobný komunálnímu, se kterým se nakládá obdobně jako s komunálním, ale má původ především v živnostenské a podobné oblasti.
Principy a způsob zpracování první etapy byly rovněž prezentovány v závěru roku 1999 na semináři konaném v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a letos v únoru pak na odpadovém fóru pořádaném MŽP ČR. Obě prezentace byly doplněny zásadními připomínkami k věcnému návrhu zákona o odpadech a k odvětvovým strategiím vlády ČR.
DRUHÁ ETAPA
V současné době se již pracuje na zpracování druhé etapy studie. Potěšitelné je, že o ni projevily zájem i další města - Bruntál, Krnov, Bohumín a Orlová.
Druhá etapa má již stanovenou konkrétní osnovu a základní směry, které zpracovatelé budou respektovat:
[*] vycházet ze zkušeností vyspělých zemí EU,
[*] respektovat požadavky EU v dané oblasti,
[*] respektovat specifika Ostravského kraje, zejména pak hutní průmysl a cementárny,
[*] respektovat energetickou situaci v regionu a při návrzích energetického využití odpadů spolupracovat s rozhodujícími energetickými firmami v kraji,
[*] řádně vyhodnotit stávající technické prostředky, zařízení a systémy sloužící k nakládání s KO a navrhnout k využívání vše co se osvědčilo, případně stanovit podmínky, za kterých bude možno toto nadále využívat,
[*] navrhnout nezávislé řešení, zejména nepřipustit lobistické tlaky zájmových skupin,
[*] navrhnout dostatečně flexibilní systém, schopný reagovat na změny v nakládání s odpady, zapříčiněné např. legislativními, obchodními či tržními vlivy, bez zásadních vlivů na jeho fungování při zachování optimálních ekonomických výsledků,
[*] k materiálové recyklaci navrhnout jen ty komodity, které mají zaručený odbyt i u finálních výrobků,
[*] navrhnout systém, který bude z ekonomických i sociálních hledisek realizovatelný a úspěšně provozovatelný,
[*] definovat potřebné nástroje pro vlastní realizaci, zejména z pohledu nově vzniklého kraje s uplatněním zásady "obec je zodpovědná za sběr odpadů a kraj je zodpovědný za koncepci systému využívání a zneškodňování odpadů",
[*] účinně spolupracovat se zadavateli studie, tvůrci legislativy, s odbornými a konzultačními firmami, Ministerstvem životního prostředí a Českým ekologickým ústavem.
Zadavatelé i zpracovatelé mají upřímnou snahu, aby studie pro Ostravský kraj korespondovala se snahou o vytvoření krajských plánů odpadového hospodářství a byla spíš pilotním projektem, na kterém je možno ověřit obecná zadání pro zpracování těchto plánů. Rovněž byla navázána spolupráce s Budějovickým krajem, kde se v současné době zpracovává obdobný materiál.
PAVEL BARTOŠ,
generální ředitel FITE, a. s.
FOTO ARCHÍV