01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zabránit únikům do prostředí

PCB a legislativa Pod název polychlorované bifenyly řadíme velkou skupinu látek odvozených od bifenylu. Bifenyl je aromatický uhlovodík, v němž jsou jednoduchou vazbou spojena dvě benzenová jádra. Významné použití mají především chlorované deriváty bifenylu - polychlorované bifenyly (PCB). Ty...

PCB a legislativa

Pod název polychlorované bifenyly řadíme velkou skupinu látek odvozených od bifenylu. Bifenyl je aromatický uhlovodík, v němž jsou jednoduchou vazbou spojena dvě benzenová jádra. Významné použití mají především chlorované deriváty bifenylu - polychlorované bifenyly (PCB). Ty představují skupinu 209 izomerů (kongenerů) se sumárním vzorcem C12H10-nCln. Počet atomů chloru je 1 až 10. Jednotlivým kongenerům byla pro snadnější orientaci přiřazena čísla od 1 až do 209.

Polychlorované bifenyly se vyznačují chemickou a fyzikální stabilitou, jsou stálé i za teploty 300 řC, nehořlavé, odolné proti kyselinám, zásadám a dalším chemickým sloučeninám, nerozpustné ve vodě, dobře rozpustné v organických rozpouštědlech a tucích. K hoření PCB dochází až při teplotách okolo 1000 řC. Byly vyrobeny uměle pro průmyslové využití. V přírodě prakticky nedochází k jejich rozkladu (odbourávání). Tyto vlastnosti na jedné straně vedly k jejich širokému komerčnímu využití, na druhé straně jsou zodpovědné za globální kontaminaci všech složek prostředí.

VÝROBA A OBCHODNÍ NÁZVY

Polychlorované bifenyly se komerčně začaly vyrábět ve 20. letech minulého století. Ve světě se pro tyto kapaliny na bázi PCB vžil název "askarel". Obchodní název DELOR (Chemko Strážské) je rozšířeným synonymem pro askarel na území bývalého Československa.

Do distribuce se PCB dodávaly pod různými obchodními názvy: Pyroclor (Velká Británie), Aroclor, Chlorextol, Diaclor, Pyranol, Asbestol, Dykanol, Hyvol, Inerteen, (USA), Clophen, Blacol (SRN), Crophene (NDR), Phenoclor, Pyralene (Francie), Sovol, Sovtol (SSSR), Kanechlor, Santotherm (Japonsko), Fenclor, Apirolio, DK (Itálie), Delor, Hydelor, Delotherm (ČSSR).

Jednotlivé typy askarelů byly využívány především jako:

[*] dielektrická náplň kondenzátorů,

[*] teplonosná kapalina pro těžké setrvačníkové zařízení,

[*] hydraulická kapalina pro hydraulická zařízení, lisy, vývěvy, kompresory, turbiny,

[*] dielektrická a chladicí kapalina pro transformátory a další vysokonapěťová energetická zařízení,

[*] plastifikátor do polymerních směsí,

[*] plastifikátor a filmotvorná přísada do nátěrových hmot.

Od konce 60. let, kdy byl zjištěn jejich negativní vliv na životní prostředí, byla výroba PCB postupně celosvětově omezována. Odhaduje se však, že celkem bylo vyrobeno ve světě přes 1,2 mil. tun polychlorovaných bifenylů. Jediný výrobce na území bývalého Československa - Chemko Strážské, ukončil oficiálně výrobu těchto látek na jaře 1984 a jeho celková produkce byla (od roku 1959) přes 21 500 tun.

POUŽITÍ PCB

Obecně lze aplikace PCB rozdělit na použití v otevřených a uzavřených systémech.

Otevřené systémy jsou takové systémy, ze kterých úniky PCB nelze zachytit a jejich používání ve svém konečném důsledku vede ke kontaminaci prostředí. Tyto aplikace byly ve většině zemí silně omezeny či zakázány již počátkem 70. let. Mezi otevřené systémy můžeme zařadit použití PCB v plastifikátorech, lubrikantech, bezuhlíkovém kopírovacím papíru, v impregnačních materiálech, lepidlech, barvách, v aditivech do cementů a omítek, inhibitorech hoření, pesticidech, materiálech pro odlučovače prachu, materiálech pro mazání odlévacích forem, v řezných kapalinách atd. Používání PCB v otevřených systémech vedlo ke vzniku velkého množství drobných aplikací, které jsou v současné době rozptýlené v prostředí a velmi obtížně dohledatelné a identifikovatelné.

Uzavřené systémy představují především dielektrické (izolační) kapaliny v elektroenergetických vysokonapěťových zařízeních (transformátory, tlumivky, kondenzátory, kapacitní děliče, rázové generátory, atd.). Vysoká stabilita PCB (i za vyšších teplot) a jejich vysoký bod vzplanutí určovaly jejich užití také jako ohnivzdorné hydraulické kapaliny v důlních zařízeních, pro použití v kompresorech, vývěvách, jako teplonosná a další průmyslová média.

Aplikace v systémech uzavřených představují podstatně větší část z celkově vyrobených PCB a jsou soustředěny ve větších množstvích v systémech dohledatelných a identifikovatelných, vlastněných vesměs firmami a institucemi. Většinou jsou odděleny od okolního ekosystému. Proto v souladu s legislativou EU (směrnice Rady 96/59/ES), jsou i v ČR těžištěn zájmu aplikace PCB v uzavřených systémech.

PRÁVNÍ NORMY

Již v roce 1984 byl přijat předpis zabývající se problematikou PCB - směrnice MZ ČSR č. 64/1984 Sb., Hygienické předpisy pro výrobky a materiály obsahující PCB, která zakázala výrobu, používání a dovoz materiálů a výrobků s obsahem PCB. Dosud nespotřebované výrobky, materiály, zbytky a odpady obsahující PCB musely být bezpečně uloženy.

Stávající legislativní normy je možno rozdělit podle toho, zda se týkají odpadu s PCB nebo zařízení v provozu, kdy je kapalina s obsahem PCB jeho technologickou součástí.

Problematika odpadů s obsahem PCB je upravena zákonem č. 125/1997 Sb., ze dne 13.5.1997 o odpadech a dále rozpracována v jednotlivých vyhláškách MŽP 337-339/1997:

vyhláška MŽP č. 337/1997 Sb., kterou se vydává Katalog odpadů a stanoví další seznamy odpadů (Katalog odpadů),

vyhláška MŽP č. 338/1997 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady,

vyhláška MŽP č. 339/1997 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů.

Odpady s PCB jsou klasifikovány jako nebezpečné odpady, které "svým charakterem nebo kumulací svých nebezpečných vlastností představují mimořádné riziko pro životní prostředí a podléhají zpřísněnému režimu" (§ 3 odst. 3 zákona č. 125/1997 Sb).

Nakládání s kapalinami s obsahem PCB (součást zařízení v provozu) a zařízení s PCB patří do působnosti zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých dalších zákonů. (Ke konci roku 1999 došlo k jeho novelizaci zákonem č. 352/1999 Sb.). Problematika PCB je řešena ve vyhlášce Ministerstva životního prostředí č. 301/1998 Sb. ze dne 2.12.1998, kterou se stanoví seznam chemických látek a chemických přípravků, jejichž výroba, uvádění na trh a používání je omezeno.

Problematika elektrických zařízení plněných PCB je také upravena technickými normami:

[*] EN 50 195: 1996 Code of practice for the safe use of fully enclosed askarel-filled electrical equipment (Předpis pro bezpečné užití plně zapouzdřených elektrických zařízení plněných PCB v praxi). Tento předpis uvádí návod pro uživatele plně zapouzdřených elektrických zařízení plněných PCB (askarelem). Obsahuje postupy a opatření, která je nutno dodržovat za účelem zamezení znečištění životního prostředí. Tato norma platí pro elektrická zařízení s obsahem více než 5 litrů PCB, což je v souladu se směrnicí Rady 96/59/ES.

[*] EN 50 225: 1996 Code of practice for the safe use of fully enclosed oil-filled electrical equipment which can be contaminated with PCBs (Předpis pro bezpečné užití plně zapouzdřených elektrických zařízení plněných olejem, které mohou být kontaminovány v praxi). Tento předpis uvádí návod pro uživatele plně zapouzdřených elektrických zařízení, která jsou plněná olejem, ale tento olej může být kontaminován PCB. Norma platí pro elektrická zařízení s obsahem více než 5 litrů izolační nebo chladicí kapaliny. Kontaminace PCB je zde definována hodnotou 50 mg/kg (v souladu se směrnicí Rady 96/59/ES).

Tyto technické normy byly převzaty a přeloženy v rámci závazků vyplývajících z našeho členství v CENELEC a staly se od 1. 1. 2000 platnými ČSN.

PŘIBLIŽOVÁNÍ EU

Současná legislativa ČR související s problematikou PCB je dnes již do značné míry kompatibilní s legislativou EU. Vyhláška 337/1997 MŽP ČR zákona č.125/97 Sb rozdělila odpady s obsahem PCB na :

[*] hydraulický olej s PCB (kód 130101),

[*] izolační a teplonosný olej s obsahem PCB (kód 130301),

[*] transformátor nebo kondenzátor s obsahem PCB (kód 16021).

Došlo tak ke změně kategorizace odpadů s PCB (viz tabulka 1 a 2), která je již kompatibilní s příslušnou normou EU (Směrnice Rady 91/689/EHS ).

Klíčovým dokumentem států EU je v této oblasti Směrnice Rady 96/59/ES ze dne 16. září 1996 ke zneškodňování polychlorovaných bifenylů a polychlorovaných terfenylů (PCB/PCT). Účelem této směrnice je "sblížit zákony členských zemí týkající se kontrolovaného zneškodňování PCB, dekontaminace nebo zneškodňování zařízení, obsahujících PCB anebo zneškodňování upotřebených PCB, s cílem úplného odstranění na základě ustanovení této směrnice."

Jedním ze základních požadavků směrnice je závazek členských států provést na svém území inventarizaci zařízení s PCB a zabezpečit jejich ekologickou dekontaminaci či zneškodnění. Přijetí a implementace této legislativní normy je jedním ze závazků ČR vyplývajících z asociačních dohod.

Některé konkrétní požadavky stanovené směrnicí Rady 96/59/ES (např. zákaz uvádění na trh výrobků obsahujících polychlorované bifenyly, terfenyly a přípravky, které obsahují více než 0,005 % těchto látek) jsou rozpracovány ve vyhlášce 301/1998 MŽP. V současné době se připravuje její novela, která by měla již obsahovat prozatímní legislativní podklady pro provedení inventarizace zařízení s PCB v intencích směrnice Rady 96/59/ES.

Komplexnější řešení představuje nový zákon o odpadech, jehož návrh již existuje v paragrafovém znění a bude plně kompatibilní s legislativou EU.

MNOŽSTVÍ ODPADŮ S PBC

Odpadem s PCB se stává kapalina s PCB nebo celé zařízení zejména v těchto případech:

[*] výměna kapaliny s PCB z důvodu její provozní nezpůsobilosti (odpadem se stává pouze tato kapalina),

[*] ukončení provozu zařízení naplněného kapalinou s PCB (odpadem se stává celé zařízení včetně provozní kapaliny).

Evidovaná produkce odpadů s PCB (od roku 1995) je uvedena v tabulce 1 a 2.

V tabulce 1 jsou uvedeny produkce odpadů s PCB za roky 1995-1997 (podle původní kategorizace) a v tabulce za roky 1997 a 1998 s kódováním již podle nové právní úpravy kompatibilní s legislativou EU.

Lze však důvodně předpokládat, že ne všechny odpady s PCB jsou evidovány a ekologicky zneškodňovány v souladu s výše uvedenou legislativou. Příčiny, proč se tak děje, může být neznalost příslušné legislativy, nízké právní vědomí původců a špatná finanční situace firem (původců) - náklady na zneškodnění několikanásobně převyšují pořizovací cenu nového zařízení, atd.

Takový přístup k odpadům s PCB má potom za následek nedovolené způsoby "skládkování", nekontrolovatelné úniky PCB do prostředí, spalovaní v zařízeních, která nevyhovují příslušným normám (vznik látek o vysoké toxicitě - dioxiny, furany), nedovolené míšení s jinými látkami za účelem snížení kontaminace a podobně.

Zamezit tomu může pouze dostatečná evidence kontaminovaných zařízení (ať již v provozu či mimo provoz) vzniklá z připravované inventarizace.

JIŘÍ BRÁZDIL,

Orgrez, a. s.

Tab. 1 Produkce odpadů s PCB v letech 1995-1997

produkce /t/

vybraný odpad kód odpadu 1995 1996 1997

Odpadní tuky znečištěné zejména polychlorovanými 12305 4,3 43,9 82,0

bifenyly

Odpadní transformátorové, teplonosné a hydraulické 54107 1624,7 6909,0 268,0

oleje s obsahem PCB a PCT

Vyřazené přístroje a provozní prostředky s obsahem 54110 3886,0 8039,0 2788,0

polychlorovaných bifenylů

Ostatní odpad s obsahem PCB 54111 18,6 36,1 119,0

Odpadní oleje do pohon. a chlad. zařízení s obsahem 54114 127,4 96,9 237,7

halogen. produktů (vč. polychlorovaných bifenylů)

Odpadní změkčovadla s halogenovanými organickými 57201 13,6 0 7,9

složkami (polychlorovanými bifenyly a terfenyly

Polychlorované bifenyly a terfenyly 59901 33,5 1,9 39,4

Celkem odpadů s PCB 5710,1 15126,8 3542,0

Tab. 2 Produkce odpadů s PCB v roce 1998 (1997)*

produkce /t/

vybraný odpad kód odpadu 1997 1998

Hydraulický olej s obsahem PCB 130101 7,95 143,1

Izolační a teplonosný olej s obsahem PCB 130301 3,35 279,0

Transformátor nebo kondenzátor s obsahem 160201 9,72 10982,5

PCB

Celkem odpadů s PCB 21,02 11401,6

*Někteří producenti odpadů s PCB již použili pro rok 1997 kategorizace dle zákona 125/1997 Sb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down