ZNEŠKODŇOVÁNÍ FREONŮ V listopadu letošního roku uplyne šest let od ukončení veřejné obchodní soutěže "Stažení a likvidace látek poškozujících ozónovou vrstvu v ČR", která byla vyhlášena Ministerstvem životního prostředí (MŽP). Za tuto dobu bylo vynaloženo mnoho finančních prostředků a jediným...
ZNEŠKODŇOVÁNÍ FREONŮ
V listopadu letošního roku uplyne šest let od ukončení veřejné obchodní soutěže "Stažení a likvidace látek poškozujících ozónovou vrstvu v ČR", která byla vyhlášena Ministerstvem životního prostředí (MŽP). Za tuto dobu bylo vynaloženo mnoho finančních prostředků a jediným výsledkem je nový
geografický útvar u obce Kácov, který tvoří téměř 20 000 vyřazených lednic.
Přepravu dosloužilých lednic z celé republiky do jednoho likvidačního závodu, jak ji plánovala firma Ekotron, považujeme za ekonomicky zcestnou myšlenku. Přes již vynaložené náklady na vlastní stavbu, výkup a přepravu lednic (Ekotron vyplácel 100 Kč za jednu lednici), akce neměla žádný výsledek
Vzhledem k naší ekonomické situaci je poměrně málo lednic vyřazeno z důvodu prosté inovace. Většinou je příčinou porucha, při které může dojít k úniku chladiva. Pokud je na opravu lednice přizván pracovník chladírenské firmy a zjistí neopravitelnou závadu, většinou sám provede odsátí freonu. Protože již několik let platí zákaz výroby, je získání freonů z chladících, klimatizačních a vzduchotechnických zařízení pro tyto firmy cenné.
Při opravách k úniku freonu sice přímo nedochází, ale jsou používány freony bez přečištění, což se může projevit v jejich kvalitě.
Potřebuje-li se majitel staré lednice zbavit, může využít systém sběru, který mu nabízí obec. Bohužel častějším zjevem je, že ji odloží kdekoliv na veřejném prostranství.
Při sběru velkoobjemového odpadu používají obce často nevhodný systém plošného rozmístění velkoobjemových kontejnerů. Při odkládání vyřazené ledničky do tohoto kontejneru dochází často nevhodnou manipulací k úniku freonu.
ZABRÁNĚNÍ ÚNIKU
Chceme-li opravdu zabránit úniku freonu do ovzduší, měla by být podle našeho názoru finanční podpora státu zaměřena na výkup lednic od obyvatel s podmínkou neporušeného chladícího systému. Neměla by se opakovat praxe Ekotronu, který výkup lednice ničím nepodmiňoval, takže se lze domnívat, že jím soustředěné lednice již většinou dávno freon neobsahují.
Logické řešení problému je přitom poměrně jednoduché. Na místo drahého nesmyslného převážení lednic stačí odsát freon z chladícího systému a zkontrolovat, jaký materiál byl použit k isolaci. Pokud byl použit polyuretan pěněný freonem C11, je nutno tuto isolaci odstranit. Váhově vyjádřeno lednice o váze cca 40 kg obsahuje:
[*] provozní médium - freon cca 15 dkg,
[*] polyuretan s obsahem 4-8 % freonu C11 cca 3 kg.
Na rozdíl od popsaného nereálného projektu provádějí Technické služby Ústí nad Labem, s. r. o., likvidaci chladících zařízení od roku 1994. Zneškodňujeme lednice, které zachytí náš sběrný systém, a zatím nenastaly závažnější problémy. Pro tuto činnost máme povolení Ministerstva životního prostředí ke sběru výrobků za účelem recyklace nebo zneškodnění a výrokem téhož ministerstva udělenu autorizaci podle ustanovení § 23, odst. 1, písm. e) zákona č. 125/97 Sb. Nikdy jsme nebyli příjemcem žádné dotace.
LIKVIDACE
Náš podnik předává freon ze zneškodněných ledniček k regeneraci Spolchemii, a. s. Zajímavostí je, že neznáme v ČR jinou firmu vlastnící regenerační zařízení a přitom naše vzájemná kupní smlouva z roku 1998 má číslo 1.
Silně znečištěné freony a izolační materiály byly likvidovány ve spalovací jednotce firmy SPOLIO, a. s. a po jejím uzavření v loňském roce jsou odváženy do spaloven Kaučuku Kralupy, případně do Roztok u Prahy.
Torza lednic zbavená nebezpečných odpadů jsou po objemové degradaci odvážena do Kovošrotu Kladno. V případě, že se podaří zajistit levnou pracovní sílu, mohou být rozebírány v místě soustředění. Za vytříděné kovové součásti je možno získat vyšší výkupní ceny.
Výše uvedeným způsobem likvidujeme chladící zařízení z území okresu a při zvážení ekonomiky přepravy lze toto území dále rozšířit. Podobným způsobem je možné řešit problém ochrany ovzduší v celé ČR, navíc s přispěním odborných firem, které se na tuto činnost specializují.
KAREL ŽDYCH,
Technické služby
Ústí nad Labem, s. r. o.
FOTO ARCHÍV