01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

INVESTICE DO LIDÍ

Nutnost investic do lidského potenciálu a do udržitelného životního prostředí označil americký ministr financí Lawrence Summers za hlavní prvky, které by mezinárodní rozvojové banky měly brát v úvahu při rozhodování o tom, jak podpořit ekonomický rozvoj ve světě. Uvedl, že globální prosperita je...

Nutnost investic do lidského potenciálu a do udržitelného životního prostředí označil americký ministr financí Lawrence Summers za hlavní prvky, které by mezinárodní rozvojové banky měly brát v úvahu při rozhodování o tom, jak podpořit ekonomický rozvoj ve světě.

Uvedl, že globální prosperita je zárukou míru a podpory lidských práv ve světě a také prostředkem k získávání lepších obchodních partnerů. Reformy jsou podle něj základem růstu, který je jediným účinným nástrojem k odbourávání bídy. Poměrně úspěšně plní tento cíl asijské státy, africké země naopak zaznamenávají spíše pokles.

Zkušenosti z Asie ukazují, že investice do lidí, zejména do zdravotnictví a do vzdělání pro ženy, spolu s dlouhodobou strategií udržitelnosti životního prostředí jsou klíčové pro trvalý ekonomický růst a odstraňování bídy. Státy by měly chránit spíše právo dětí na docházku do školy než na tvrdou práci na polích a každý pracovník užívat základních pracovních práv. Světové rozvojové programy by měly ustoupit od makroekonomických ukazatelů jako měřítka pro poskytování pomoci a zaměřit se spíše na rozvoj lidských potřeb.

S podobným názorem Spojené státy neuspěly na nedávné neúspěšné konferenci v Seattlu. Rozvojové země se obávají, že zvyšování pracovních standardů je připraví o výhodu levné pracovní síly, kterou mohou konkurovat na světových trzích.

- dk -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down