VZNIKLA NOVÁ ASOCIACE V březnu se v Brně sešla první valná hromada nové Asociace malých a středních podniků. Sdružuje podnikatelské subjekty do 250 zaměstnanců a vznikla ze soukromé iniciativy desítky majitelů či ředitelů firem. O rozhovor jsme požádali předsedu představenstva Ing. Břetislava...
VZNIKLA NOVÁ ASOCIACE
V březnu se v Brně sešla první valná hromada nové Asociace malých a středních podniků. Sdružuje podnikatelské subjekty do 250 zaměstnanců a vznikla ze soukromé iniciativy desítky majitelů či ředitelů firem. O rozhovor jsme požádali předsedu představenstva Ing. Břetislava Ošťádala.
[*] Je jistě potěšující, že vznikla nová asociace, ale přesto se ptáme: nejde o další byrokratický článek?
Tuto otázku od začátku máme na zřeteli: o malých a středních podnicích se hovoří na všech úrovních, ale "skutek stále utek". Ve všech materiálech proto zdůrazňujeme, že aparát asociace bude minimální, volení funkcionáři budou pracovat bez honorářů. Jako majitelé firem totiž velmi dobře víme, co to je byrokracie.
[*] Mohl byste vyzdvihnout vaše priority?
Státní prostředky na rozvoj malého a středního podnikání, letos ve výši 2 miliard korun, se rozdělují plošně, mimo jiné podle kritéria nezaměstnanosti. Jednou z našich priorit je umožňovat, aby na tyto prostředky dosáhl každý podnikatel, který má konkurenceschopný rozvojový program s exportními cíli, s vytvořením pracovních míst atd.
Dále chceme toto podnikání zrovnoprávnit s velkými podniky, které se mnohdy chovají monopolně, a tím brání i našemu podnikání. Jednáme o efektivnějším využití prostředků i z nestátních zdrojů, z fondů Phare a podobně.
K dalším prioritám, které každý najde v našem programovém prohlášení (všechny dokumenty jsou přístupné na internetové adrese www.volny.cz/amsp), patří jednání s bankami o nižších úrocích z úvěrů, o poskytování prostředků na programy mezinárodní kooperace, na rizikový kapitál (venture kapitál). Stranou nezůstávají otázky pružnější legislativy, aby například cizinecká policie neměla 180 dní na vyřízení formalit pro zaměstnání cizinců a jiné zákony.
Pokud jde o členy, nabízíme veškeré služby pro ochranu jejich podnikání, chceme poskytovat nabídky na společné podnikání, obchodní kontakty u nás i v zahraničí. Pochopitelně s využitím zdrojů různých institucí. Půjde o racionální koordinaci pomoci malým a středním podnikům a obhajování jejich zájmů vůči státu.
[*] Nechcete příliš zasahovat do "řízení" podniků?
To rozhodně ne, a věřím, že z formulace našich cílů to v žádném případě nevyplývá. Malé a střední podniky se nyní nacházejí ve fázi jakési bezprizornosti, a přitom tvoří 80 procent ekonomických subjektů země, jsou hnacím motorem hospodářství, zdrojem pracovních míst. Chceme jednoduchými, průhlednými akcemi naopak přispět k tomu, aby fungovaly pouze na základě nabídky a poptávky v konkurenčním prostředí, které je tím nejpřísnějším regulátorem. Chceme, aby se podmínky pro ně maximálně otevíraly. Bohužel například legislativní úpravy z poslední doby tomu ze strany státu nenasvědčují.
[*] Neopomenete v rámci činnosti regiony?
Chtěli bychom v každém případě působit v regionech, kde je to hlavní podnikatelské podhoubí. Proto v okamžiku, jakmile se členy asociace stane odpovídající počet firem z toho kterého regionu, vytvoříme tam (s minimálními náklady) příslušný mezičlánek. Spojení s regiony by dokonce mělo být hlavním komunikačním kanálem.
[*] Kde zájemci asociaci najdou a jaké jsou podmínky členství?
Všechny tyto údaje jsou na zmíněné internetové adrese. Sídlo máme zatím v Mikulandské ulici číslo 7, v budově Svazu průmyslu a dopravy ČR. Jedinou omezující podmínkou členství je maximum 250 zaměstnanců.
Členství je podmíněno zaplacením členských příspěvků. Těm se věnovala značná část diskuse, ale služby, které chceme nabízet, bohužel něco stojí.
Pro počáteční období činnosti Asociace malých a středních podniků, do další valné hromady byly odhlasovány členské příspěvky ve výši poloviny našeho návrhu: podniky do 10 zaměstnanců 10 tisíc korun, do 25 zaměstnanců 12,5 tisíce a nad tento počet 15 tisíc korun.
MILAN KAŠÍK