NIKDO NEMŮŽE VĚDĚT VŠECHNO Informace týkající se životního prostředí jsou v posledních letech stále žádanější, tím spíše, týkají-li se blízkého okolí bydliště. Snad nikomu dnes není lhostejné, jaká je kvalita životního prostředí v místě, kde bydlí, nebo kam se chce stěhovat, popřípadě jaké jsou v...
NIKDO NEMŮŽE VĚDĚT VŠECHNO
Informace týkající se životního prostředí jsou v posledních letech stále žádanější, tím spíše, týkají-li se blízkého okolí bydliště. Snad nikomu dnes není lhostejné, jaká je kvalita životního prostředí v místě, kde bydlí, nebo kam se chce stěhovat, popřípadě jaké jsou v tomto směru vyhlídky do budoucnosti. Už z toho je zřejmé, že informovanost v oblasti životního prostředí nemůže být výsadou odborníků. Právo každého občana na informace o životním prostředí je zakotveno v zákoně č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, obecněji je právo na informace upraveno zákonem č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
RYCHLE A LEVNĚ
Pro občany je však důležité nejen to, že mají zákonem zakotvené právo na informace, ale i to, aby odpovědi na své otázky dostali pokud možno rychle a za rozumnou cenu. V mnoha případech není nutné kvůli získání informací obcházet úřady a vyplňovat složité formuláře. Řada informací se totiž zpracovává průběžně a lze je získat rychle a velmi levně nebo dokonce zadarmo. Průběžné zveřejňování informací je z dlouhodobého hlediska výhodné jak pro instituce, které jsou za poskytování informací zodpovědné, tak pro občany.
Obyvatelé hlavního města, kteří chtějí být informováni o stavu životního prostředí v místě, kde žijí, mohou využívat práva dotazovat se úředníků podle platných zákonů, což může být i finančně náročné.
DOSTUPNÉ INFORMACE
Město Praha nabízí veřejně dostupné informace o kvalitě životního prostředí již řadu let, a to prostřednictvím Institutu městské informatiky hl. města Prahy (IMIP). Institut provozuje Informační systém o životním prostředí, spolupracuje s úřady městských částí a organizacemi hl. města Prahy a také je informačně podporuje. Vydává digitální mapy a spravuje vybrané celoměstské databáze, které se týkají nejen životního prostředí, ale i dalších oblastí. Vydává také ročenku životního prostředí Prahy. Řadu těchto výstupů lze využívat prostřednictvím www stránek. Letos již třetím rokem IMIP vydává informační CD-ROM (Praha - životní prostředí 3), a to ve spolupráci s řadou odborných pracovišť včetně nevládních neziskových organizací.
CD-ROM O PRAZE
CD-ROM obsahuje ročenku životního prostředí Prahy, atlas životního prostředí a další zajímavé informace. Každý obyvatel Prahy tak může zjistit, kam může odvézt svůj nebezpečný odpad nebo jaká je kvalita ovzduší v ulici, kde bydlí, či v místě, kam se chce stěhovat. Obsahuje však také jakéhosi "rádce", pro ty, kteří v něm odpověď nenaleznou.
Součástí informačního CD-ROM "Praha - životní prostředí 3" je totiž přehled Vybrané datové a informační zdroje, vztahující se k dané tematické oblasti, který pro IMIP zpracoval pražský Ústav pro ekopolitiku, o. p. s. (ÚEP). Zařazení tohoto přehledu na 3. ročník CD-ROM vychází z nutnosti orientovat se v rychle narůstajícím množství informací, které jsou k dispozici na různých specializovaných pracovištích.
Oblast životního prostředí je tematicky nesmírně široká a složitá a "vědět vše o životním prostředí", byť jen na regionální úrovni, dnes není v silách žádné organizace. Díky prudkému rozvoji informačních služeb a technologií je sice stále snazší žádané informace fyzicky získat, na druhou stranu však vzniká problém, jak se v existující záplavě informací zorientovat a jak dospět k odpovědi na konkrétní otázku bez dlouhého hledání a odkazování na další a další zdroje.
Vzniká silná poptávka po "informacích o informacích". Zmíněný přehled Vybrané datové a informační zdroje dává uživateli možnost dostat se i k těm informacím o životním prostředí, které přesahují rámec tohoto informačního CD-ROM.
CD-ROM lze nejen zakoupit, ale také zdarma vypůjčit v Ústavu pro ekopolitiku (na tři týdny zdarma) nebo jej lze prezenčně studovat ve studovně Českého ekologického ústavu.
Na www stránkách města Prahy jsou volně k dispozici vybrané části CD-ROM: ročenka a další informace o životním prostředí, atlas životního prostředí v Praze a průběžně aktualizované informace o kvalitě ovzduší.
JAROSLAV ŠOLC,
Institut městské informatiky
hl. města Prahy
JIŘÍ STACH,
Ústav pro ekopolitiku
FOTO ARCHÍV