INFORMOVANOST O ODPADOVÉM HOSPODÁŘSTVÍ Za deset let platnosti legislativy v odpadovém hospodářství byl učiněn veliký pokrok ve vědomí zodpovědnosti za odpady. Samozřejmě to nejvíce platí mezi lidmi, kteří se jimi profesně zabývají. Nutnost orientovat se v legislativě, na trhu využitelnosti a...
INFORMOVANOST O ODPADOVÉM HOSPODÁŘSTVÍ
Za deset let platnosti legislativy v odpadovém hospodářství byl učiněn veliký pokrok ve vědomí zodpovědnosti za odpady. Samozřejmě to nejvíce platí mezi lidmi, kteří se jimi profesně zabývají.
Nutnost orientovat se v legislativě, na trhu využitelnosti a likvidace odpadů, vybudovat celý systém nakládání s odpady, vést jejich evidenci aj. činí z pracovníků zabývajících se odpady větší či menší odborníky, kteří si v dnešním nepřeberném množství informačních zdrojů vždy mohou najít potřebné prameny.
Velkou část odpadů tvoří odpady komunální, se kterými je zapotřebí se vážně zabývat už jen pro jejich množství a různorodost. Na druhé straně tyto odpady produkuje obrovské množství lidí a je velmi těžké jakýkoliv systém prohlásit za jedině správný a koordinovat jeho činnost. Proto jsou veliké rozdíly v kvalitě propracování mezi jednotlivými původci - obcemi a faktorů, které ovlivňují konečný systém a jeho efektivnost, je mnoho.
Pro ideálně fungující odpadové hospodářství v obci je zapotřebí nejen zajistit a financovat celý komplex činností spočívající v separaci využitelných složek, oddělení, sběru nebezpečných složek a svozu zbytkového komunálního odpadu (KO), ale především s ním seznámit obyvatelstvo, které ho má využívat. V mnoha obcích je systém vybudován dobře a nákladně. Špatně funguje především z důvodu malé informovanosti.
APLIKACE SYSTÉMU
Naše firma zajišťuje veškeré činnosti spojené s KO pro mnoho větších měst i malých obcí Českomoravské vysočiny. Máme vypracovaný systém nakládání se všemi složkami odpadu a ten pak volně aplikuje na podmínky konkrétních obcí.
Naše snaha je maximum vyseparovat a jen nutný zbytek uložit na skládce. V obcích se třídí sklo, plast, popř. papír. Nebezpečný odpad a kovy se sbírají ve sběrných dvorech i mobilním svozem.
Občané jsou motivováni ke třídění především finančně - jejich platba se odvíjí od množství odpadu uloženého v popelnicích. Všechny naše svozové vozy jsou vybaveny vážním a identifikačním zařízením.
S obcemi jsme v kontaktu alespoň jedenkrát měsíčně, kdy jim zasíláme přehledy o jednotlivých původcích a množství odpadů od nich odvezených a zároveň potřebné pokyny pro nadcházející období, důležité nové informace apod. Jednou za rok pořádáme společné pracovní jednání se zástupci všech obcí, seznamujeme je s novou legislativou, s výsledky za minulý rok a probíráme strategii na příští období.
Tímto způsobem jsme rok po roce rozvíjeli naše služby právě přes rozhodnutí o instalaci vážicího a identifikačního zařízení, separaci plastů, svoz nebezpečného odpadu až k vybudování dílny na demontáž domácích elektrospotřebičů a skartaci tajných dokumentů. Poslední dvě jmenované činnosti jsme zahájili v průběhu minulého roku a již se zapsali do veřejného povědomí, máme zákazníky z celé ČR. Samozřejmě, že "naše obce" jsou základními dodavateli.
K uzavření celého okruhu činností provozujeme kompostárnu, kde se formou rychlokompostování bez použití urychlovacích prostředků zpracuje veškerá biohmota z města Žďár nad Sázavou a ve formě kvalitního kompostu se vrací zpět k městské zeleni.
S PODPOROU OBCÍ
O každém dalším kroku je potřeba uvědomit veřejnost, aby občané věděli, že jejich snaha nepřichází vniveč a vytříděné komodity jsou zhodnocovány. Nejprve jsme je o tom museli poučit. Tak vznikla celá řada letáků, příručka pro třídění ap. Následovala tematická výuka na školách, kdy si podle dobře zpracované metodiky všechny děti vyzkoušely nejen jak a co správně třídit, ale i jak už dopředu při nákupu předcházet vzniku obtížných odpadů.
Několikrát jsme instalovali výstavy, které měly za cíl velmi sugestivně seznámit širokou veřejnost s problematikou odpadu. Celý jeden týden jsme tematicky zaměřili na odpady, a tak zatímco jeden den si všichni návštěvníci mohli ze starého papíru vyrábět nový, druhý den stavěli stavby z PET lahví, při kterých vznikala pravěká zvířata i Petřínské rozhledny.
Další dny pak hráli hry s díly z recyklovaného plastu atd. Mezitím byly vyhlášeny soutěže o ceny v literárních pracích s tématikou odpad, vybíraly se nejlepší slogany i básničky. Prostě odpad byl skloňován ve všech pádech. A vše samozřejmě pokud možno v centru obce, na náměstí. Při dnešní záplavě reklam si lidé všimnou pouze toho, co je "zasype".
Často se na nás obrací středo- i vysokoškolští studenti s žádostí o pomoc při různých semestrálních či ročníkových pracích. A tak vznikla i zajímavá díla o "průzkumu trhu", kdy studenti nejprve vypracovali dotazníky, zajistili jejich vyplnění reprezentativním vzorkem obyvatel a následně zpracovali vyhodnocení sebraných údajů. To je pro nás zpětná kontrola kvality naší činnosti.
Všechny tyto aktivity můžeme vykonávat pouze s účinným zájmem a podporou obcí naší svozové oblasti a organizací i jednotlivců, kteří jsou nadšenými ochránci přírody. Ideální je tyto aktivity zajišťovat prostřednictvím školní výuky a činnosti obcí, protože málokde se na podobné akce dostávají finance.
Ve školách, kde se najde zaujatý pedagog, pak všechny děti projdou naším sběrným dvorem, dotřiďovací linkou i kompostárnou a tito budoucí občané již si nikdy nebudou pokládat otázku "kam s ním". Na konci veškeré této snahy vidíme každoročně narůstající množství vyseparovaného odpadu a snižující se množství odpadu na skládce. Naše zkušenosti s postoji obyvatel k odpadu jsou optimistické a jsou přímo úměrné práci, kterou věnujeme výchově a informovanosti.
IVA ZERONIKOVÁ,
ODAS, Žďár nad Sázavou
FOTO ARCHÍV