SPALOVÁNÍ NEBEZPEČNÝCH ODPADŮ V současné době existuje v ČR asi 79 spaloven nebezpečného odpadu. Vysoké finanční nároky na jejich úpravy pro dodržení směrnic Evropské unie povedou k omezení jejich počtu a rozvozu nebezpečného odpadu na větší vzdálenosti. Tak tomu bylo ve státech EU, kde jejich...
SPALOVÁNÍ NEBEZPEČNÝCH ODPADŮ
V současné době existuje v ČR asi 79 spaloven nebezpečného odpadu. Vysoké finanční nároky na jejich úpravy pro dodržení směrnic Evropské unie povedou k omezení jejich počtu a rozvozu nebezpečného odpadu na větší vzdálenosti. Tak tomu bylo ve státech EU, kde jejich počet klesl o jednu třetinu.
Podmínky pro provoz spaloven komunálních a nebezpečných odpadů upravuje u nás vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 117/1997 Sb. Zatímco česká vyhláška stanovuje pouze základní podmínky spalování nebezpečných odpadů (NO) a vyhlašuje emisní limity, evropská směrnice 94/67/EC vymezuje podmínky pro provoz celé spalovny, tj. od přijímání odpadů do spalovny, přes proces jejich spalování, nakládání s odpadními vodami až po odpady ze spalovny.
ROZDÍLY V PŘÍSTUPU
Článek 6 direktivy přesněji vymezuje teplotu spalování nebezpečných odpadů (NO) hodnotou 850 oC, která musí být dosažena na stěně spalovací komory nebo v její blízkosti za posledním přívodem vzduchu po dobu nejméně 2 sekundy a při minimálním obsahu kyslíku 6 %. Obsahuje-li NO více než 1 % halogenovaných organických látek, teplota musí činit nejméně 1100 oC.
Tyto podmínky jsou - až na zmínku o místě dosažení požadované teploty - stejné jako ve vyhlášce, která požaduje teplotu 1200 oC. Oproti stávajícímu znění vyhlášky směrnice zakotvuje s platností od roku 1997 emisní limit pro PCDD/F hodnotou 0,1ng.mn-3, avšak bude rovněž zaveden - při novelizaci s účinností od roku 2003 - pro všechny spalovny nebezpečných odpadů bez výkonového omezení.
Je-li pec vytápěna samotným NO nebo směsí plynných a práškových látek z tepelné předúpravy odpadu za nedostatku vzduchu (pyrolýzy), a kdy plynná část tvoří více než 50 % veškerého přivedeného tepla do zařízení, koncentrace kyslíku za posledním přívodem vzduchu musí být alespoň 3 %. Pro případ pyrolýzních pecí se vyhláška odvolává na individuální stanovení podmínek spalování, jejichž kompetenci svěřuje České inspekci životního prostředí.
Směrnice dále deklaruje, že všechna spalovací zařízení musí být vybavena zvláštními hořáky, které se samočinně uvedou do provozu, pokud teplota za posledním přívodem spalovacího vzduchu klesne pod stanovenou hranici. Ty poté musí být v provozu tak dlouho, dokud se spalovaný odpad nalézá ve spalovací komoře.
Během uvádění do provozu nebo jeho odstavování, pokud se teplota nachází pod požadovanou hranicí, hořáky musí používat paliva, která nesmí vyvolat vyšší emise než vznikají spalováním plynového oleje (přibližně LTO).
Odpad nesmí být spalován:
[*] pokud není dosaženo předepsané teploty,
[*] kdykoliv, pokud teplota spalování klesne,
[*] jestliže předepsané kontinuální měření prokazuje pře-kračování emisních limitů pro případ poruchy čistícího zařízení.
Emisní limity pro CO jsou vymezeny hodnotami:
[*] buď 50 mg.mn-3 jako denní průměrná hodnota, nebo jedna z alternativ,
[*] 150 mg.mn-3 jako 95 % všech naměřených hodnot za 10 minut,
[*] 100 mg.mn-3 jako průměr všech středních hodnot za 30 min během 24 hodin.
Poslední pojetí, tj. 100 mg.mn-3 CO jako průměr všech středních hodnot za 30 min během 24 hodin, u nás vyhodnocované s podmínkou jako minimum 95 % všech středních hodnot v průběhu kalendářního roku, je naší legislativě nejbližší. Desetiminutové průměry vyhláška nepředpokládá.
VYHLÁŠKA JE MÍRNĚJŠÍ
Tabulka porovnává emisní limity podle vyhlášky a směrnice 94/67/EEC. Z porovnání je zřejmé, že vyhláška je pro téměř všechny znečišťující látky podstatně mírnější. Pokud jde o těžké kovy, uvádí emisní limit pro součtové koncentrace kovů s obdobnou nejvyšší toxicitou (Hg,Tl, Cd), zatím co směrnice uvádí samostatné hodnoty v členění na nové a existující spalovny NO. Ve vyhlášce schází ve výčtu limitovaných koncentrací cín (Sn). Na nové spalovny směrnice klade přísnější požadavky. Ostatní kovy stanoví směrnice součtovou hodnotou.
Odběry vzorků pro stanovení PCD/F jako průměrné hodnoty za minimálně 6 a maximálně 9 hodin musí být prováděny 2 x za rok, přičemž v prvním roce provozu každé dva měsíce. Toto ustanovení je rovněž předmětem novely vyhlášky. Není však podmínkou, pokud spalované odpady nemohou překročit stanovenou hodnotu o více než 10 %.
Kapalné odpady ze spalovny a z čištění spalin musí být minimalizovány a v souladu s odpovídajícími normami EU co do obsahu těžkých kovů, PCD/F, jejichž hmotnost však musí být nižší než je ta, která je z daného zařízení vypouštěna do ovzduší.
Vybavení spalovny NO musí být na takové úrovni, aby byl zamezen jakýkoliv únik znečišťujících látek do půdy a podzemních vod. Skladovací prostory pro NO musí být zabezpečeny proti svedení dešťové vody do odpadních vod ze skládek odpadů a protipožárních zařízení. Tento svod musí umožňovat odebírání vzorků pro jejich analýzu před jejich vypuštěním.
Úprava spaloven NO tak, aby vyhovovaly evropským směrnicím, si vyžádá ještě mnoho investic a práce. Nejprve je však nutno zjistit aktuální stav v ČR. Dotazníkové akce, kterou chtělo v roce 1999 Ministerstvo životního prostředí tento stav zjistit, se zúčastnilo jen několik spaloven. Přitom v zásadě podcenily objem nákladů spojených s požadovanou modernizací.
JOSEF VEJVODA, PETR BURYAN,
Vysoká škola chemicko-technologická, Ústav
plynárenství, koksochemie a ochrany ovzduší
Porovnání emisních limitů/mg.mn-3, suchý plyn/podle
direktivy 94/67/EC a vyhlášky MŽP ČR č. 117/97 Sb. pro spalovny nebezpečných odpadů
Polutant Vyhl. EU-denní EU- EU
MŽP ČR průměry všechny všechny
117/97 průměrné prům.
Sb. hodnoty hodnoty
pro nová pro exist.
zařízení zařízení
Vztažný plyn (%)1) 11 11 11 11
Prach 30 10
SO2 300 50
NOx(NO2) 500
CO 100 50
CxHy(C) 20 10
Cl (HCl) 30 10
F (HF) 2 1
PCDD/F - - 0,1 ng/m3
+)
Hg+Tl+Cd 0,2
As+Ni+Cr+CO 2,0
Pb+Cu+Mn 5,0
Cd 0,05 0,1
Tl 0,05 0,1
Hg 0,05 0,1
Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+M 0,5 1
n+Ni+V+Sn
1) Při spalování samotného odpadního oleje se emisní limity vyjadřují v přepočtu na 3 % kyslíku
+) Hodnota vypočítána podle metodiky EPA