ODPADY ZE ZDRAVOTNICTVÍ Široký pojem odpadů ze zdravotnictví zahrnuje více různých druhů, mezi něž mohou patřit znečištěné vody, komunální odpad či odpad z údržby a oprav přístrojů. Pro člověka představují nejvážnější nebezpečí odpady infekční, s nimiž je nutno nakládat pouze stanoveným způsobem....
ODPADY ZE ZDRAVOTNICTVÍ
Široký pojem odpadů ze zdravotnictví zahrnuje více různých druhů, mezi něž mohou patřit znečištěné vody, komunální odpad či odpad z údržby a oprav přístrojů. Pro člověka představují nejvážnější nebezpečí odpady infekční, s nimiž je nutno nakládat pouze stanoveným způsobem.
Vzhledem k nebezpečnosti těchto odpadů musí zařízení, které je produkuje, s nimi nakládat odpovídajícím způsobem: třídit a shromažďovat je tak, jak nařizuje zákon o odpadech, přepravovat je podle zásad mezinárodní dohody ADR a zneškodňovat způsoby, které zajistí jeho dezinfekčnost. Stejně tak musí být jejich producent připraven na kontrolu orgánů státní správy.
Vyhláška MŽP č. 337/1997 Sb., kterou se vydává Katalog odpadů a stanoví další seznamy odpadů, umožňuje zařazení specifických odpadů ze zdravotnických zařízení a ze zařízení sociální péče do podskupiny 18 01 00. Dále se tato podskupina dělí:
18 01 01 - ostré předměty, kategorie N
18 01 02 - patologicko-anatomický odpad, biologicky kontaminovaný odpad, kategorie N
18 01 03 - ostatní odpad, na jehož shromažďování a zneškodňování jsou kladeny zvláštní požadavky z hlediska předcházení infekcím, kategorie N
18 01 04 - odpad, na jehož shromažďování a zneškodňování nejsou kladeny zvláštní požadavky z hlediska předcházení infekcím, kategorie 0
18 01 05 - vyřazené chemikálie nebo nepoužitelná léčiva, kategorie N
18 01 99 - odpad druhově blíže neurčený nebo jinde neuvedený
ZAŘAZENÍ
Na základě návrhů okresních úřadů zařadilo MŽP odpady ze zdravotnických zařízení podle Katalogu odpadů následujícím způsobem:
- Použité pomůcky ze zařízení sociální péče, které se používají při ošetřování jejich inkontinentních obyvatel (např. jednorázové pleny, gumové rukavice)
18 01 02 N nebo 18 01 03 N
- Plenky a plenkové kalhotky pro jednorázové použití ze zdravotnických zařízení po dekontaminaci
18 01 04 0
- Použité injekční stříkačky, jehly a čepelky ze zdravotnických a sociálních zařízení
18 01 01 N
- Použité infuzní soupravy, cévky, znečištěný obvazový materiál
18 01 03 N
- Použité kovové endoprotézy a šrouby ke zpevnění zlomenin
18 01 03 N
- Odpad amalgamu (zubní plomby) ze zdravotnických zařízení
18 01 05 N
POŽADAVKY KONTROLNÍHO ORGÁNU
Provoz zdravotnického zařízení, produkujícího odpady může být kontrolován pověřeným orgánem státní správy (ČIŽP). Tato kontrola je prováděna stejným způsobem jako v každém jiném subjektu a je vždy předem ohlášena.
Inspektoři při ní sledují dodržování zákonných povinností daných zákonem č. 125/1997 Sb., o odpadech. Mezi ně patří zejména:
[*] právní stav:
Kontrolovaný subjekt je povinen předložit souhlas k nakládání s nebezpečným odpadem, popřípadě další souhlasy týkající se zařízení na úpravu odpadů, zneškodnění odpadů apod., které vydává příslušný okresní úřad.
[*] nebezpečné vlastnosti odpadů!
ČIŽP kontroluje správné zařazení odpadů podle Katalogu odpadů, event. osvědčení o hodnocení nebezpečných vlastnostech odpadu. Dále se bude zajímat o zařazení odpadů z hlediska určení kategorie odpadu a nakládání s ním.
[*] třídění a shromažďování odpadů:
Kontrola se zaměřuje na způsob třídění odpadů a ukládání do shromažďovacích prostředků.
[*] způsob skladování odpadů:
Kontrolovány jsou sklady odpadů, jejich technické vybavení a způsob skladování odpadů.
[*] způsob zneškodňování odpadů:
Pokud je odpad zneškodňován v zařízení, které je k tomuto účelu určeno, je kontrola zaměřena na jeho provozní řád a jeho dodržování.
[*] úprava nebezpečného odpadu:
Platí totéž, co u zařízení na zneškodňování odpadů, zde je pozornost zaměřena na výstup z této úpravy a další nakládání s ním.
[*] přeprava odpadů:
Je kontrolována přeprava nebezpečných odpadů.
[*] vedení a evidence odpadů:
Na vedení evidence je vždy kladen veliký důraz. Řádné vedení evidence a její důslednost je základní povinností každého původce odpadů.
- dk -
(Zpracováno s použitím materiálů BIJO TC, a. s.)