01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co se děje na skládce

server: http://ceu.cz Při zkoumání internetových informačních zdrojů se tentokrát podrobněji podíváme na část serveru Českého ekologického ústavu (ČEÚ) v Praze http://www.ceu.cz, kterou je Informační centrum o odpadech. Odkaz na něj se skrývá pod odrážkou Odborné činnosti na hlavní stránce ČEÚ....

server: http://ceu.cz

Při zkoumání internetových informačních zdrojů se tentokrát podrobněji podíváme na část serveru Českého ekologického ústavu (ČEÚ) v Praze http://www.ceu.cz, kterou je Informační centrum o odpadech. Odkaz na něj se skrývá pod odrážkou Odborné činnosti na hlavní stránce ČEÚ.

Informační centrum o odpadech provozuje a rozvíjí Informační systém o odpadech, který slouží především pro činnost Ministerstva životního prostředí a ostatních orgánů státní správy v oblasti odpadového hospodářství. Bude se podílet na návrhu a provozu Informačního systému státní správy o nebezpečných chemických látkách.

Jádrem je Informační systém o odpadech - ISO (odkaz na něj naleznete přímo na úvodní stránce serveru ČEÚ pod názvem Databáze ISO). Obsahuje databáze s informacemi o produkci a nakládání s odpady v ČR v letech 1994 - 1998 a od roku 1997 obsahuje rovněž informace o provozovaných zařízeních na úpravu a využívání nebezpečných odpadů a zneškodňování odpadů. Tyto informace byly do roku 1997 sbírány prostřednictvím okresních úřadů na základě dobrovolného ohlašování původců a firem nakládajících s odpady, a proto jsou zatíženy značnou chybou. Od 1. 1. 1998 je ohlašování původců a oprávněných osob o produkci a nakládání s odpady povinné na základě zákona č. 125/1997 Sb.

V ISO 1 jsou odpady vedeny podle kódů odpadů dle Kategorizace a katalogu odpadů (č. 69/1991 Sb.), v ISO 2 podle Katalogu odpadů (vyhláška MŽP č. 337/1997 Sb.). Obdobně jsou uváděny i způsoby využití a zneškodnění odpadů.

U obou databází je uživateli nabízena možnost volby výstupních dat (skupina odpadů, podskupina odpadů, odpad, vykazovaný rok, vykazující okres, kategorie odpadů, režim nakládání, způsob nakládání, skupina OECD) a řada kritérií, podle kterých je výběr prováděn: odpad, vykazovaný rok, okres, kategorie, způsob nakládání, režim nakládání, skupina OECD. Po kombinaci volby z výběru výstupních dat a kritérií výběru lze konečně využít tlačítka Provést dotaz a po určitém čase se uživatel dostane k cíli svého úsilí.

Celý systém je značně komplikovaný a na první pohled uživatelsky nepřívětivý, mnohé jistě odradí hned v počátku. Databáze však obsahuje spoustu cenných dat, která nejsou jinde dostupná. Pokud se uživatel naučí se systémem ISO pracovat, může získat zajímavé a užitečné informace, i když ke konkrétnímu původci odpadu se bohužel nedostane. V současné době se na Českém ekologickém ústavu připravuje převod dat z ISO do geografického informačního systému, přístupného po internetu. Snad se tím celý systém zprůhlední.

Další částí Informačního systému o odpadech je Přehled zařízení k úpravě, využití a zneškodnění odpadů. Ten lze prohledávat opět po provedení volby výstupních dat (okres zařízení, název provozovny, druh zařízení, technologie/místní název skládky, výrobce technologie, ukončení provozu, projektovaná kapacita) v kombinaci s volbou kritérií pro vyhledávání. Těmi jsou tentokrát: druh zařízení, okres, název technologie a místní název skládky.

Databáze obsahuje údaje o 736 zařízeních, o jednotlivých zařízeních jsou pak uváděny následující údaje: Firma provozovatele (adresa), Provoz (adresa), Zařízení (identifikační kód, technologie, výrobce technologie, rok ukončení provozu, projektovaná kapacita, místní název, okres, obec, katastrální území).

Na stránce Informačního centra o odpadech naleznete kromě stručného popisu jeho činností a kontaktních informací následující užitečné odkazy:

- Informační studie Spalování a skladování odpadů

- Informační studie Dobrovolné dohody

- Struktura krajského plánu hospodaření s odpady

- Orientační přepočtová tabulka množství odpadů

- Udělené autorizace k nakládání s nebezpečnými odpady, které podléhají zpřísněnému režimu - A (Seznam firem v členění dle kódu odpadu)

- Udělené autorizace k nakládání s nebezpečnými odpady, které podléhají zpřísněnému režimu - B (Abecední seznam firem)

- Seznam osob, pověřených Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zdravotnictví k hodnocení nebezpečných vlastností odpadů

- Zákon o odpadech

- Dopady nového zákona o odpadech na Informační systém o odpadech

- Katalog odpadů dle vyhlášky MŽP č. 337/1997 Sb.

- Stav, cíle a trendy odpadového hospodářství v roce 1998 (informace o řešení projektu PPŽP 530/2/98)

- Podklady pro koncepce nakládání s odpady (možnost stažení souborů ve formátu WORD)

- Podklady pro koncepce nakládání s odpady - souhrn.

Zvídavějším uživatelům nezůstane zřejmě utajen odkaz Vývoj a provoz Informačního systému o odpadech ISO, který se nachází v sekci Odborné činnosti. Tento pravděpodobně nedopatřením zapomenutý odkaz obsahuje cca 3 roky staré údaje.

RADEK JANOUŠEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down