České centrum čistší produkce (CPC) je nevládní nezisková organizace. Bylo založeno v roce 1994 v rámci česko-norského projektu čistší produkce (1992-1995), který byl financován norskou vládou. Cílem projektu byl dlouhodobý interaktivní tréninkový program vypracovaný Norskou společností...
České centrum čistší produkce (CPC) je nevládní nezisková organizace. Bylo založeno v roce 1994 v rámci česko-norského projektu čistší produkce (1992-1995), který byl financován norskou vládou.
Cílem projektu byl dlouhodobý interaktivní tréninkový program vypracovaný Norskou společností diplomovaných inženýrů (NSCE), v rámci kterého bylo realizováno 34 demonstračních projektů a vyškoleno 122 českých odborníků.
Činnost centra je podporována programem Národních center čistší produkce, který začal v roce 1994 ustavením 8 národních center. Program je řízen organizací UNIDO ve spolupráci s UNEP.
Strategickým cílem centra je:
[*] vytvořit vhodný institucionální a legislativní rámec, který integruje čistší produkci (CP) jako skutečnou prioritu managementu životního prostředí v ČR na úrovni státní správy a samosprávy,
[*] vybudovat kapacity, které umožní, aby propagaci a realizaci CP postupně přebíraly jednotlivé zájmové skupiny,
[*] decentralizovat aktivity centra a na úrovni vyšších územních samosprávných celků vytvořit regionální centra čistší produkce podporovaná místní státní správou a samosprávou, místním průmyslem a dalšími zainteresovanými skupinami v regionu,
[*] vybudovat systém přenosu informací o CP.
V současné době zaměstnává centrum pět stálých pracovníků. V roce 1996 oficiálně ustavilo regionální pracoviště Brno, které má v současné době dva pracovníky a je pověřeno vykonáváním aktivit čistší produkce v jihomoravském regionu. Delší dobu již funguje úzká spolupráce s děčínským regionem.
Kromě těchto pracovišť je v nejbližší budoucnosti plánováno ustavení dalších, nezávislých regionálních center pro koordinování projektů čistší produkce v jednotlivých regionech. Jedná se například o regionální centrum v Ostravě (RIEA) a v Karlových Varech.
Kromě jednotlivých regionálních pracovišť je činnost centra (konzultační a lektorská) zabezpečena spoluprací s externími spolupracovníky a nezávislými konzultanty, z nichž někteří jsou členy Asociace manažerů pro čistší produkci (AMCP). Asociace vznikla v roce 1993 a sdružuje absolventy dlouhodobého interaktivního kursu CP.
Činnost Centra je zároveň podporována tréninkovými místy čistší produkce při některých českých vysokých školách:
[*] Vysoké škola chemicko-technologické Praha,
[*] Vysokém učení technickém Brno,
[*] Vysokém učení technickém Zlín,
[*] Vysoké škole báňské - Technické univerzity Ostrava.
Tato místa jsou nezávislá a jejich cílem je podporovat integraci čistší produkce do učebních osnov, studijních materiálů a témat diplomových prací. Některá místa se podílejí i na konkrétních aktivitách centra.
Ve správní radě Českého centra čistší produkce zasedají:
[*] Svaz průmyslu a dopravy ČR,
[*] Ministerstvo životního prostředí,
[*] Ministerstvo průmyslu a obchodu,
[*] Vysoká škola chemicko-technologická Praha (VŠCHT Praha),
[*] Vysoké učení technické Brno (VUT Brno),
[*] Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO),
[*] Program OSN pro životní prostředí (UNEP).
PAVEL ČINČERA,
České centrum čistší produkce