AERO-PRESS Prázdné obaly od sprejů jsou nebezpečným odpadem. Jsou v nich zbytky vlastní účinné látky a především zbytky hnacích plynů, které mohou být výbušné. Zbytkový tlak v obalu způsobuje, že obal může explodovat, je-li vystaven horku nebo náhle proražen. Podle statistických údajů byla v USA v...
AERO-PRESS
Prázdné obaly od sprejů jsou nebezpečným odpadem. Jsou v nich zbytky vlastní účinné látky a především zbytky hnacích plynů, které mohou být výbušné. Zbytkový tlak v obalu způsobuje, že obal může explodovat, je-li vystaven horku nebo náhle proražen.
Podle statistických údajů byla v USA v roce 1990 vyprodukována jedna miliarda sprejů se spotřebním zbožím. Největší podíl představo-valy výrobky pro domácnost (560 mil. kusů), 440 miliónů bylo výrobků pro automobily a pro průmyslové potřeby. Kolem 330 mil. kusů bylo naplněno barvami a prostředky pro povrchové úpravy, 190 mil. kusů prostředky proti hmyzu.
Jelikož jsou spreje považovány za nebezpečný odpad, musí se s nimi patřičně zacházet při dopravě, skladování i při konečné likvidaci prázdných či poloprázdných dóz. Pro svou malou hmotnost a velký objem vyžadují dózy poměrně velké náklady na logistiku (dopravu a skladování). Recyklace odpadních obalů od sprejů předpokládá především nutnost důkladného vytřídění z komunálního odpadu. V mnohých městech jsou již vypotřebované spreje sbírány v rámci městského sběru nebezpečných odpadů.
Ještě lepší, a možná účinnější variantou by však byla nějaká forma povinného zpětného odběru, která je předpokládána v novém zákoně o odpadech například u baterií, pneumatik nebo dalších komodit.
Aerosolové spreje se zbytky obsahu se vyskytují jak u spotřebitelů, tak u výrobců (při vadné šarži).
Nový stroj na vyprazdňování a lisování dóz od sprejů představila společnost MAT-TEC Enginnering (Willich, SRN).
Vyprazdňovací stroje Aero-Press, nabízené výrobcem v několika velikostech, nejprve dózy vyprázdní a následně je slisují do podstatně redukovaného objemu. Stroje zpracovávají dózy do průměru 70 mm a výšky 250 mm. Výkon stroje je 500 kusů/h.
Dózy se nejprve třídí podle velikosti průměru a pak se postupně vhazují do otvoru vyprazdňovací jednotky. Po průchodu otáčivým stolem je stroj dopraví k vyprazdňovacímu místu, prorazí tam každou dózu zdola dutou jehlou a následně ji zhora slisuje.
Vyprázdněná, ekologicky nebezpečná směs tekutiny a hnacího plynu se dostane do speciální dopravní nádoby. Hnací plyn absorbuje vrstva aktivního uhlí, upevněná na nádobě. Vyhazovací zařízení pak předá prázdné slisované dózy do podložené přepravky. Na přání zákazníka se dózy mohou třídit na železnou a neželeznou frakci.
Zatímco slisované prázdné dózy představují bezproblémový odpad, dopravní nádoba se směsí tekutin zůstává nebezpečným odpadem. Získané kovy a tekutiny lze pak separátně nabídnout na trhu sekundárních surovin k dalšímu zpracování. Vlivem sníženého objemu obou složek odpadu se sníží i náklady na jejich dopravu a recyklaci.
- bou -