01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NOVÉ POZNATKY

EXPO 2000 V HANNOVERU Jako návštěvník EXPO 2000 jsem využil možnost zúčastnit se exkurze do provozního zařízení společnosti DUALES SYSTEM DEUTSCHLAND AG v Hannoveru. Německý duální systém má tři trvalé cíle: plně automatizované precizní třídění odpadů na lince, maximální využitelnost druhotných...

EXPO 2000 V HANNOVERU

Jako návštěvník EXPO 2000 jsem využil možnost zúčastnit se exkurze do provozního zařízení společnosti DUALES SYSTEM DEUTSCHLAND AG v Hannoveru.

Německý duální systém má tři trvalé cíle: plně automatizované precizní třídění odpadů na lince, maximální využitelnost druhotných surovin (v současnosti především plastů) a maximální snížení ekonomických nákladů na třídění odpadů.

Firma na moderním zařízení SORTEChnology 3.0 realizuje sběr, svoz, třídění (separaci) a velmi účinné využití (recyklaci) odpadů produkovaných na výstavě EXPO, v samotném městě Hannoveru a jeho okolí. Především však zajistí ekologicky nejšetrnější likvidaci odpadů při demontáži a demolicích objektů v areálu výstaviště EXPO.

Plně automatizovaná linka byla vybudována v rozmezí dvou let s nákladem 20 mil. DEM, tato částka však nezahrnuje náklady na stavební práce.

Systém využívá tří základních technologických principů:

[*] suché mechanické třídění (malé a velké komodity separované na sítech),

[*] mokré mechanické třídění (lehké a těžké komodity jsou proudem vody odděleny a současně omyty),

[*] proudem vzduchu provedená separace plastů a magnetická separace kovů.

Odpad dodává a na finančních zdrojích pro zajištění ekonomické rentability se podílí cca 20 tis. producentů, kteří v souladu se zákonným nařízením přispívají do Duálního systému. Na lince se zpracuje cca 25 tis. tun odpadů ročně, obsluhovaný region má asi 1,1 mil. obyvatel.

V průběhu EXPO 2000 byl zajištěn od pondělí do pátku trojsměnný provoz. Při dotazu na počet zaměstnanců nám bylo s mírnými rozpaky sděleno, že je to pouze sedm lidí. To se nám jevilo jako poměrné nízké číslo, které ale nebylo možné ověřit.

Účinnost separace a další recyklace, ale především jakost výstupních produktů (recyklátů) překvapily všechny účastníky exkurze. Tříděním získávají šest základních frakcí:

[*] plastové fólie,

[*] kovový materiál získaný magnetickou separací, slisovaný jako "čistý" produkt - balík kovových komodit,

[*] oddělené a oprané PET láhve i další obaly od nápojů - tedy kartony, Tetrapack aj., podrcené na malé šupinky,

[*] po vyprání lahví a dalších obalů granulát papíru - smyté etikety,

[*] vytříděný hliník,

[*] kvalitní granulát plastů.

Speciální proces mají na oddělení plastu a staniolu (hliník) z obalů na minismetany - tzv. kapucínky do kávy a na citrónovou šťávu do čaje. U tenkých hliníkových fólií je využitelnost 60 %, u balíků "plechu" 80 % a u plastů v granulích více než 90 %.

V letošním roce jsem navštívil obdobnou linku, tzv. wet/dry systém, v kanadském Guelphu. Německá technologie je na mnohonásobně vyšší úrovni při srovnatelných pořizovacích nákladech, díky mnohem úspornějšímu režimu nákladů na provoz, hygieně pracovního prostředí, odbytu surovin a s ním související jakosti finálních produktů - recyklátů.

Kanadští konstruktéři přitom vycházeli ze zkušeností německých, nizozemských a rakouských provozovatelů separačních a recyklačních linek.

Zásadním předpokladem pro rentabilitu této vysoce ekologicky přínosné technologie je opora v legislativě odpadového hospodářství včetně právních předpisů v rezortu ministerstev průmyslu a obchodu, financí a dalších oblastí veřejné správy.

K tomu, abychom obdobné zařízení, jaké nám bylo předvedeno v Hannoveru, mohli realizovat v podmínkách České republiky, bude zapotřebí ještě dlouhodobý legislativně ekonomický proces na úrovni poslanců a senátorů, ale také nás, komunálních politiků a všech, kterým není stávající nedokonalý systém nakládání s odpady lhostejný.

Odpad je totiž historicky stejně stará záležitost jako existence samotného lidstva, a proto se otázkou odpadového hospodářství nelze zabývat pouze tendenčně, ale naopak přístup k procesu nakládání s odpady je nutné brát velmi zodpovědně.

TOMÁŠ ÚLEHLA,

člen Rady města Zlína

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down