Odpadové dny 2000 Na mezinárodním kongresu Odpady se sešli potřetí v tomto roce účastníci dlouhodobého cyklu Odpadové dny 2000. Tento cyklus, pořádaný ISWA ČR, za mediální spolupráce měsíčníků Hospodářských novin Odpady a Moderní obec a odborné spolupráce Svazu odpadového průmyslu, pod záštitou...
Odpadové dny 2000
Na mezinárodním kongresu Odpady se sešli potřetí v tomto roce účastníci dlouhodobého cyklu Odpadové dny 2000. Tento cyklus, pořádaný ISWA ČR, za mediální spolupráce měsíčníků Hospodářských novin Odpady a Moderní obec a odborné spolupráce Svazu odpadového průmyslu, pod záštitou Ministerstva životního prostředí umožnil v průběhu celého roku setkávání odborníků z oblasti odpadového hospodářství.
Kongres v průhonickém centru Floret se zaměřil na dva základní tématické okruhy. Prvním z nich byly přednášky o zahraničních zkušenostech v hospodaření s odpady a implementaci legislativy Evropské unie. V druhém dni bylo předneseno v gesci Svazu odpadového průmyslu několik bloků přednášek na téma průmyslových odpadů.
PRVNÍ DEN
Blok mezinárodních přednášek v prvním dni přinesl několik zajímavých vystoupení. Jaroslav Tauc, zástupce Svazu průmyslu papíru a celulózy seznámil účastníky s rozvojem trhu sběrového papíru v Evropě a problematikou této komodity v celosvětových souvislostech.
Zástupce firmy Procter & Gamble Ing. Klaus Dräger uvedl několik příkladů, jak tato velká nadnárodní firma využívá pro obaly svých výrobků recyklovatelných materiálů.
S velkým zájmem se setkala přednáška Ing. Hermanna Kollera z rakouské společnosti ARA, která se podobně jako Duales System Deutschland nebo český Eko-kom zabývá zpětným odběrem a recyklací obalů. Podle jeho informací se za roky 1990-1994 podařilo snížit množství sládkovaných obalů o zhruba polovinu, v letech 1994 až 1998 o dalších 48 % (vůči stavu z roku 1994).
Zástupkyně Euroregionu Nisa Ing. Jiřina Vyštejnová hovořila o možnostech přeshraniční spolupráce v oblasti hospodaření s odpady. Uvedla, že by bylo z hlediska ochrany životního prostředí a vyšší efektivity možná logičtější využívat pro zneškodňování komunálního odpadu v euroregionu dostatečně kapacitní spalovnu v Liberci. Tomu však brání zákaz dovozu odpadů přes hranice. Proto v SRN stavějí vlastní spalovnu, vzdálenou od Žitavy téměř 200 km, ačkoliv do liberecké mají kolem 20 kilometrů.
V dalším bloku přednášek seznámili pracovníci Ministerstva životního prostředí se strategiemi ČR v implementaci norem Evropské unie (Ing. Gabriela Říhová), o Basilejské dohodě a vztahu OECD (RNDr. Vlastimila Mikulová) a postupu prací na národní koncepci hospodaření s odpady (Ing. Eva Tylová). Ing. Libuše Benešová z Přírodovědecké fakulty UK pak seznámila posluchače s postupem prací na výzkumu intenzifikace sběru, dopravy a třídění komunálního odpadu.
DRUHÝ DEN
V druhém dni jednání v sekci Průmyslové odpady vystoupil zástupce Synthesie Semtín s přednáškou o rozsahu starých ekologických zátěží na území závodu a jejich vlivu na životní prostředí . Pro jejich zneškodnění bude provedena likvidace lagun odpadů, sanace horninového prostředí pomocí rozsáhlých sanačních vrtů a vybudování podzemních těsnících stěn. Náklady na sanace přesáhnou podle nejnižších odhadů dvě a čtvrt miliardy korun.
O problematice sanace hořícího odpadu dolu Kateřina ve Východních Čechách informoval Ing. Jaroslav Němec ze společnosti Energie Kladno, a. s. Přednášku o recyklaci chrómu a proteinů z odpadů z koželužského průmyslu měl Karel Kolomazník z Fakulty technologické VUT, Zlín.
Zástupci brněnské spalovny SAKO (RNDr. Suzová) pojednali o problematice emisí dioxinů v procesu spalování odpadů, včetně konkrétních údajů z jejich spalovny.
Účastníci kongresu se v kuloárech shodli, že pravidelná setkávání odborníků jsou pro ně přínosem. Pořadatelé Odpadových dnů proto již na příští rok chystají podobný cyklus, který bude zřejmě obohacen o některé programové novinky.
JARMILA ŠŤASTNÁ
FOTO ARCHÍV