01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EKODVORY MÍSTO KONTEJNERŮ

Koncepce města Brna Pro území města Brna byla v roce 1992 vytvořena celoměstská koncepce likvidace odpadů. Prostřednictvím asi 30 ekodvorů - středisek pro sběr a třídění odpadů mělo být pokryto 29 městských částí. Vytvoření systému ekodvorů bylo schváleno Zastupitelstvem města Brna v prosinci 1992....

Koncepce města Brna

Pro území města Brna byla v roce 1992 vytvořena celoměstská koncepce likvidace odpadů. Prostřednictvím asi 30 ekodvorů - středisek pro sběr a třídění odpadů mělo být pokryto 29 městských částí.

Vytvoření systému ekodvorů bylo schváleno Zastupitelstvem města Brna v prosinci 1992. Byly vytypovány lokality pro jejich výstavbu. Čtyři z nich na území Městské části Brno-sever (MČ BS) doporučil odbor životního prostředí Magistrátu města Brna (OŽP MMB) a Útvar hlavního architekta.

Na základě výběrového řízení se dodavatelem a provozovatelem ekodvorů v městě Brně stala firma Eko.

V PŘEDSTIHU

Městská část Brno-sever se do celoměstské koncepce zapojila v předstihu. Nejprve v roce 1994 zřídila a oplotila dvě stanoviště kontejnerů při ul. Sládkova a Kaloudova a zprovoznila je se stálou službou včetně sobot a nedělí. V rámci provozu ekodvora jsou jednotlivé druhy vytříděných odpadů a druhotných surovin ukládány do určených nádob.

Došlo tak k podstatnému snížení nákladů na přepravu a uložení odpadů (o zhruba 50 %) a naopak k získání finančních prostředků za využitelné odpady - např. za papír, železo apod., které částečně přispívají na provoz ekodvorů.

Soustředění odpadů i vytříděných druhotných surovin do větších kontejnerů přineslo úsporu nákladů zejména na přepravu. Uspořené finanční prostředky bylo možné využít vhodnějším způsobem.

V srpnu 1995 byl zprovozněn další ekodvůr při ul. Dusíkova. Ekodvůr při ul. Sládkova, který bylo nutno zrušit kvůli výstavbě velkého městského okruhu, byl nahrazen dvěma jinými a zároveň pokračovalo jejich budování v dalších místech Městské části Brno-sever. V letošním roce bude po dostavění posledního celá síť prozatím uzavřena.

NÁHRADA SYSTÉMU

Likvidace odpadů prostřednictvím ekodvorů nahradila systém volně rozmístěných velkoobjemových kontejnerů, který byl nevyhovující zejména z těchto důvodů:

[*] nesplňoval zákonnou podmínku třídění odpadů a jejich recyklace,

[*] docházelo k velkému znečištění v okolí kontejnerů,

[*] kontejnery byly plněny především živnostenským odpadem,

[*] likvidace byla neekonomická, a to zejména vzhledem k současným poplatkům za likvidaci nevytříděného odpadu, stále se zvyšujícím nákladům na dopravu (např. ukončení provozu skládky Černovice a nutnost odvozu do vzdálenosti cca 40 km) a nákladů na úklidy v okolí kontejnerů.

Ze statistiky, která zpracovává přehled druhů a množství vytříděných odpadů (viz tab.) vyplývá, že díky zavedení ekodvorů se:

[*] snížil se objem odpadů ukládaných na skládky,

[*] zvýšilo se termické využití spalitelných odpadů (dřevo a ostatní),

[*] zvýšil se objem odpadů k recyklaci (stavební),

[*] zvýšil se objem druhotných surovin (železo a papír),

[*] zvýšil se objem recyklace elektroniky (televize a počítače).

Náklady na provoz ekodvorů hradí pro občany město Brno. Podnikatelé musejí za uložení odpadů platit. Do kategorie drobných podnikatelů se zařazuje automaticky každý, kdo odevzdá jednorázově více než 50 kg odpadů s tím, že je povinen se legitimovat a za likvidaci odpadu je povinen uhradit částku dle tarifu.

ZÍSKANÉ POZNATKY

Za šest let provozu ekodvorů jsme získali následující poznatky:

[*] Náklady na provoz ekodvorů pozitivně ovlivňuje konkurenční prostředí pro provozovatele, proto v současném období 5 ekodvorů provozují 3 firmy.

[*] Před výběrem firmy na provozovatele je užitečné stanovit rozsah prací a činností, které má provozovatel zajišťovat.

[*] Vyhodnotit alespoň dvě varianty z hlediska nákladů na provoz ekodvorů s ohledem na místní podmínky. Buďto provozovatel má zajistit pouze provoz ekodvora a využití a likvidaci odpadů zajistí jiné firmy nebo provozovatel zajistí provoz, využití a likvidaci odpadů kompletně.

[*] Osvědčilo se pečlivě vypracovat a uzavřít smlouvu s provozovatelem ekodvora včetně požadavku na pracovní dobu, stanovení povinností, stanovení sankcí při neplnění povinností apod.

[*] Z ekonomického i ekologického hlediska zajistit separaci odpadů tak, aby bylo možné získat co nejvyšší výkupní cenu zejména u druhotných surovin nebo co nejnižší poplatek za následné využití nebo recyklaci.

[*] Z ekonomických a jiných důvodů je vhodnější zadávat likvidaci nepovolených skládek odpadů provozovatelům ekodvorů.

[*] Vyplatí se sledovat vývoj možnosti využití nebo recyklaci odpadů a následně těmto možnostem přizpůsobit i provoz ekodvorů.

[*] Dostatečná manipulační plocha zejména u nově postavených ekodvorů umožňuje provozovateli výměnu kontejnerů bez omezení provozu ekodvorů.

[*] Zpevněná plocha ekodvora (asfaltová nebo betonová) umožňuje snadnější udržování čistoty a pořádku a pozitivně působí i na chování návštěvníků ekodvorů.

[*] Mobilní sběr chemického odpadu snižuje objem nebezpečných odpadů ukládaných na ekodvorech a následně i požadavky na potřebné manipulační prostory.

[*] Přijímání odpadů i druhotných surovin i od podnikajících subjektů může být přínosem pro ekonomiku ekodvorů (např. za následný odprodej přijatých surovin - sběrový papír, kovy apod.) nebo z přijatých finančních prostředků - poplatků za převzaté odpady.

[*] V rámci provozu ekodvorů je možné provádět vytřídění např. spalitelných odpadů - dřeva, které budou termicky využité až v pozdějším zimním období.

DALŠÍ AKTIVITY

Systém ekodvorů je doplněn o sběrové dny, při kterých je možné odložit vytříděný papír, textil, železo a neželezné kovy, spalitelný odpad, dřevo a starý nábytek, vybavení domácností (pračky, ledničky, TV), stavební suť (v menším množství).

Není však dovoleno při nich odkládat komunální odpad, který patří do domovních odpadových nádob (popelnic), uhynulá zvířata, nebezpečné odpady, všechny odpady polétavého charakteru, které mohou znečišťovat okolí (např. peří).

Systém sběrových dnů je provozován na stanovištích vzdálenějších od ekodvorů.

Rovněž se provádí sběr drobného chemického odpadu, který je zabezpečován o roku 1995 mobilním způsobem podle určeného harmonogramu ve spolupráci s OŽP MMB.

Mobilní způsob sběru druhotného chemického odpadu snižuje riziko volného odkládání nebezpečných odpadů na nevhodná místa a tím preventivně předchází vzniku nepovolených skládek.

V dřívějším období byly některé odpady (např. nátěrové hmoty, oleje, ředidla apod.) ukládané do volně rozmístěných kontejnerů v ekodvorech. Často však docházelo k znehodnocování využitelných odpadů a druhotných surovin jako je papír nebo spalitelný odpadu.

Navíc tento způsob znamenal vyšší poplatky za ukládání odpadu na zabezpečené skládky. Rovněž se stávalo se, že byl obsah kontejneru úmyslně zapálen, což negativně ovlivňovalo ovzduší v okolí kontejneru.

Další komoditou sbíranou mimo ekodvory je sklo, které je shromažďováno na stanovištích do volně rozmístěných kontejnerů. Sběr starého textilu probíhá na jedenácti místech (z toho tři na ekodvorech a osm volně rozmístěných kontejnerů v městské části).

FRANTIŠEK MÁTL,

Městská část Brno-sever

FOTO ARCHÍV

Sumář odpadů ze sběrných středisek Městské části Brno-sever

1.-9. měsíc. 1.-9. měsíc

r. 1999 r. 2000

Skládkovaný odpad

(A. S. A., HUKR, EKO-HUKR) 367,52 322,24

Dřevo (spalovna) 145,90 178,55

Ostatní spalitelný odpad 188,90 210,2

(spalovna) 3

Stavební odpad (DUFONEV, 501,43 681,3

Úlehla) 6

Železo (Centrokov, REMET) 112,99 137,74

Papír (Remat, Drusur) 66,58 75,33

Televizory (MESIT, UH-EKO) 4,71 11,30

Celkem váhové množství

v tunách 1388,03 1616,75

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down