RUCH KOLEM SBĚRNÉHO DVORA Ve třiatřicetitisícovém Trutnově a dvou desítkách míst (mimo jiné Žacléř, Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky, Radvanice, Jívka, Malá Úpa, Hajnice) zajišťuje komplexní služby, týkající se svozu, uskladňování nebo likvidace odpadů Transport Trutnov, s. r. o. Firma...
RUCH KOLEM SBĚRNÉHO DVORA
Ve třiatřicetitisícovém Trutnově a dvou desítkách míst (mimo jiné Žacléř, Pec pod Sněžkou, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky, Radvanice, Jívka, Malá Úpa, Hajnice) zajišťuje komplexní služby, týkající se svozu, uskladňování nebo likvidace odpadů Transport Trutnov, s. r. o. Firma tak slouží asi pro 50 000 obyvatel.
Komunální odpad ze sběrných nádob a kontejnerů se třídí. Jen náklady na tuto činnost převyšují několikanásobně pomyslnou tržbu v případě, že by nebylo třeba platit odběratele nebo zpracovatele druhotné suroviny, ale naopak se za ni získávaly peníze. Jen pro Trutnov představuje úhrnná roční nákladová částka půldruhého milionu korun, kterou uhrazuje město. Na každého občana tak připadá průměrně 50 korun, které se uhrazují formou daní.
SYSTÉM V MĚSTĚ
Ročně se vytřídí a expeduje na 260 tun starého papíru, 100 tun skla a 100 tun plastů. Je to zhruba jedna desetina z celkového objemu komunálního odpadu, sbíraného do 8000 sběrových nádob a osmi set kontejnerů. Papír se odváží do Sběrných surovin, sklo pro potřeby skláren, plasty ke zpracování do blízkosti Pardubic.
"Pomyslná pyramida, zejména u plastů, stále narůstá," připomíná Mgr. Jiří Ticháček, ředitel firmy Transport, s. r. o. Oproti roku 1996, kdy se odvážely z Trutnova slisované plasty jednou za měsíc, je nutný odvoz, zejména související s množstvím lahví PET, už každý týden.
Ředitel se podle několikaletých zkušeností domnívá, že by třídění mohlo být jednodušší, pružnější. To však v okamžiku, kdy budou pokynů - které se občas připomínají v trutnovském měsíčníku "Radniční listy" - více dbát právě občané.
Proto se organizují návštěvy nejméně do tří škol. Děti při besedě dostávají informace o sběru, o třídění, o tom, co např. do sběrných nádob nepatří.
Posluchači bývají překvapeni, že do jednotlivých složek separovaného nepatří například výrobky z porcelánu, žárovky, zbytky uhlového a voskovaného papíru nebo plasty znečištěné potravinami. Zájemci se také mohou účastnit exkurze na skládce v Trutnově-Bohuslavicích, kde končí komunální odpad z celé oblasti.
ČTYŘI ROKY PROVOZU
Účastníci exkurze mají také příležitost zastavit se současně v areálu na Polské ulici, kde byl už před čtyřmi léty zřízen sběrný dvůr. Ten dnes, díky zdejší vyhovující provozní organizaci, patří ve východních Čechách k příkladným. Po zkušenostech z počátečního období se nyní dbá i na to, aby se nemohli o obsah boxů zajímat různí nenechavci.
Starý nábytek, matrace, pračky a sporáky, jejich torza, apod. se bezprostředně odvážejí do tři kilometry vzdálených Bohuslavic.
Tato skládka však nesmí přijímat nebezpečné odpady (vyřazené staré televizory, ledničky, autobaterie, zbytky barev v plechovkách, monočlánky). Tyto materiály se z boxů sběrného dvora odvážejí na autech do spalovny vzdálené asi 70 km. Měsíčně se nashromáždí až tři tuny televizorů, kolem jedné tuny plechovek se zbytky barev, také staré léky.
Občané obvykle dovážejí do sběrného dvora odpady svými vozidly. Protože však všichni tuto možnost nemají, je rovněž zřízena mobilní sběrna, která je v provozu zatím výhradně o sobotách. Jízdní řád je otištěn v Radničních listech nebo včas oznámen v místech, kterých se to týká.
V některých obcích, např. v Havlovicích, se podle potřeby a situace, uplatňuje v podstatě systém někdejších "železných sobot". S obcí je dojednán vhodný oboustranně vyhovující termín, kdy a odkud může být nashromážděný odpad odvezen.
- far -
FOTO AUTOR