01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

STUDENÁ PLAZMA ŘEŠÍ ZNEČIŠTĚNÍ

ODSTRANĚNÍ ZÁPACHU Se vzrůstajícími požadavky na snižování znečištění ovzduší z průmyslu se zvyšuje zájem o technologie odstraňující malé až střední koncentrace nebezpečných látek ve vzduchu způsobem, který je dostatečně ekologický i ekonomický. Obecně používané procesy (biofiltry, termální...

ODSTRANĚNÍ ZÁPACHU

Se vzrůstajícími požadavky na snižování znečištění ovzduší z průmyslu se zvyšuje zájem o technologie odstraňující malé až střední koncentrace nebezpečných látek ve vzduchu způsobem, který je dostatečně ekologický i ekonomický.

Obecně používané procesy (biofiltry, termální postupy) pro čištění vzduchu lze s úspěchem aplikovat pro vyšší koncentrace znečišťujících látek. Pokud je však například termální proces používán pro nízké koncentrace, může nastat absurdní situace, kdy odstraňování nebezpečných látek znečišťuje životní prostředí více, než samotné nebezpečné látky.

Švýcarská společnost Up-To-Date Umwelttechnik AG má novou technologii pro odstraňování nízkých koncentrací nebezpečných látek. Ve vzduchu odcházejícím ze zařízení je vytvářena alternujícím napěťovým polem tak zvaná studená plazma. Tou jsou molekuly nebezpečných látek excitovány a v následujících katalytické konvertoru oxidovány nebo redukovány bez potřeby zvyšování teploty.

Proces je energeticky úsporný, protože není potřeba vůbec žádného zahřívání odcházejícího vzduchu a zároveň proces zajišťuje vysokou čistící schopnost.

POPIS PROCESU

Čištění vzduchu zahrnuje dva kroky. V prvním se molekuly znečišťující látky excitují, aby byly reaktivnější, a v tomto stavu se vedou do katalytického konvertoru, kde se přemění na méně nebezpečné nebo zcela bezpečné látky (například uhlovodíky na vodu a oxid uhličitý).

Energie potřebná pro excitaci molekul se generuje silným elektrickým alternujícím polem několika tisíc voltů uvnitř excitační komory. Jak se srážejí elektrony s molekulami, vznikají kladně a záporně nabité ionty, volné elektrony a další molekuly.

Díky konstrukci komory dochází k velmi nízkým ztrátám energie. Jaké meziprodukty vzniknou v této komoře, závisí na složení přicházejícího vzduchu a znečišťujících látek a síle elektrického pole. Obvykle mají velmi krátkou dobu života a proto jsou oxidovány nebo redukovány prakticky okamžitě po opuštění komory.

Tímto postupem je možné rozbít molekuly mnoha organických i anorganických látek. V mnoha případech je čistota vyčištěného vzduchu tak vysoká, že může být znovu využíván v provozech.

POUŽITÍ

Technologie lze aplikovat v mnoha procesech a provozech: proti všem druhům zápachů, jako doplňující proces k nedostatečně účinným biofiltrům odstraňujícím zápach, při výskutu malých koncentrací rozpouštědel ve vzduchu, stejně jako v dalších speciálních případech.

Mezi uživateli této technologie nacházíme provozovatele čistíren odpadních vod, zpracovatelů odpadních kalů nebo jiných kapalných odpadů, ale také podniky vyrábějící potraviny (technologie je instalována v podnicích Nestlé a Maggi), tabákové výrobky, chemikálie, plasty, barvy, u zpracovatelů kůží, olejů a ropných látek.

Technologie studené plazmy se používá i mimo průmyslové podniky. Jednou z možností je odstraňování fekálního zápachu z kanalizace. Prakticky byl tento postup uplatněn v hornatém regionu Ticino ve Švýcarsku.

Tři vesnice zde čerpají své odpadní vody do potrubí, které prochází silničním tunelem. Čerpání je prováděno v nepravidelných intervalech a odpadní voda je pak odváděna do čistírny odpadních vod nedaleko Lugana.

Při každém přečerpávání vznikal silný fekální zápach, který unikal přes odvětrávácí šachty do okolí a vyvolával velké stížnosti obyvatel.

Po mnoha pokusech jak problém odstranit (například pomocí biofiltrů), byla v roce 1997 nainstalována technologie Plasmacat. Zařízení se spouští samočinně současně s činností čerpadel. Od okamžiku jeho instalace zcela pominuly stížnosti okolí na zápach. Toto použití je typické v případě, že jiné technologie nejsou schopny problém vyřešit (biofiltry) nebo by provozní náklady byly příliš vysoké (jako například u termálních procesů).

- dk -

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down