01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronický šrot a PVC

Elektronický šrot a PVC PODTITULEK: Připravují se nové předpisy Komise jako nejvyšší výkonný orgán Evropské unie začala letos připravovat další předpisy, jimiž by se měl omezit vznik elektronického a chemického odpadu. Je to především předpis o likvidaci resp. recyklaci elektronického šrotu a...

Elektronický šrot a PVC

PODTITULEK: Připravují se nové předpisy

Komise jako nejvyšší výkonný orgán Evropské unie začala letos připravovat další předpisy, jimiž by se měl omezit vznik elektronického a chemického odpadu. Je to především předpis o likvidaci resp. recyklaci elektronického šrotu a omezené používání PVC a do něho přidávaných těžkých kovů.

Elektronický šrot - vyřazené počítače, telekomunikační zařízení, domácí přístroje, zábavní elektronika, lékařské přístroje i elektrické nástroje by měl napříště přijímat zpět k likvidaci, případně recyklaci průmysl, který toto zboží vyrábí. Podobný systém byl prosazen i pro autovraky přes odpor automobilových koncernů. Podobně jako u aut by se i u elektronického a elektrického šrotu měla povinnost přijímat vyřazené výrobky vztahovat na zboží zakoupené před platností předpisu.

Organizace sběru

Podle plánů Evropské komise by se mělo recyklovat 70 až 90 % elektrošrotu. Tříděný sběr by měly zařídit členské státy Unie. Průmysl by měl mít povinnost přebírat šrot až ve sběrnách. Počítá se také se zákazem nebo omezeným používáním těžkých kovů a jiných nebezpečných látek.

Proti původním plánům by nynější předpisy omezily výdaje průmyslu s odpadem asi na polovinu. Komisařka pro životní prostředí M. Wallströmová vyzvala průmysl, aby vyráběl s větším ohledem na životní prostředí a tím usnadnil pozdější likvidaci nebo recyklaci.

V členských státech Unie vzniká ročně více než 6 miliónů tun elektronického šrotu, většina ho dosud končí na skládkách nebo ve spalovnách, kde však jejich spalováním vzniká nebezpečný dioxin a jiné jedovaté látky. Je jisté, že průmyslové podniky budou proti povinnosti brát zpět nepoužitelné výrobky protestovat a budou se snažit předpisy zmírnit.

První se proti plánům likvidace elektronického šrotu ozvaly Spojené státy, protože předpis by se vztahoval i na výrobky dovezené z USA, kde se s odpadem zachází stále ještě velkoryse.

Příprava předpisů o likvidaci případně recyklaci elektronického šrotu je součástí dalekosáhlé snahy Evropské unie omezovat vznik odpadu všeho druhu nebo ukládat jeho likvidaci původcům, tedy výrobcům.

Proti PVC

Podle jiné zprávy se připravují také mnohem přísnější zákony omezující používání výrobků z PVC. Cílem je nahradit tento plast perspektivně jinými hmotami. Nyní jde také o to, aby se co nejdříve omezilo přidávání olova či kadmia do výrobků.

Komise EU vychází z toho, že přes varování odborníků se od šedesátých let PVC stal plastem, bez něhož se neobejde skoro žádné hospodářské odvětví. Ze světové produkce, která činí více než 20 miliónů tun, připadá na členské státy EU asi čtvrtina. Výrobou nebo zpracováním se zabývá přes 20 000 podniků s více než půl miliónem zaměstnanců a obratem 72 miliard eur, v přepočtu skoro 2,6 biliónů Kč.

Nyní vzniká ve státech EU asi 4,5 miliónu tun odpadu PVC ročně a protože některé výrobky mají životnost 30 i více let, počítá se s růstem po roce 2010. V roce 2020 by se množství odpadu mělo zdvojnásobit.

Přibližně tři čtvrtiny odpadu PVC končí na skládkách, asi 600 000 tun se spaluje a jen asi 100 000 tun se recykluje. Při spalování PVC vznikají jedovaté plyny, zejména dioxin. Podle propočtů komise EU by se do roku 2020 mohlo zvýšit množství recyklovaného odpadu PVC až na 1,2 miliónu tuny, ale i tak by to bylo jen asi 18 %.

Německo, Rakousko, Dánsko a Švédsko již nyní v Evropské unii prosazují, aby se do vyráběného PVC omezilo přidávání olova a kadmia, které sice zvyšují odolnost vůči teplu a světlu, ale z hmoty unikají a ohrožují životní prostředí.

- cí -

FOTO ARCHÍV

Hlavní použití PVC v Evropské unii (1999)

Použití Podíl v % Životnost

v letech

Stavebnictví 57 10-50

Domácnosti 18 11

Obaly 9 1

Elektrotechnika 7 21

Motorová vozidla 7 12

Nábytek 1 17

Ostatní 1 2-10

Pramen: Evropská komise

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down