Modulární systém PODTITULEK: Výroba bioplynu a hnojiva Zatímco v našich podmínkách se ještě potýkáme s problémy, zda a jak vůbec biologické odpady zpracovávat na kompost nebo z nich vyrábět energii, v sousedních zemích již pokročili dále. Nabídka kompostovacích zařízení je široká a zahrnuje...
Modulární systém
PODTITULEK: Výroba bioplynu a hnojiva
Zatímco v našich podmínkách se ještě potýkáme s problémy, zda a jak vůbec biologické odpady zpracovávat na kompost nebo z nich vyrábět energii, v sousedních zemích již pokročili dále. Nabídka kompostovacích zařízení je široká a zahrnuje technologie určené pro aerobní kompostování i pro anaerobní fermentaci s výrobou energie.
Zejména zpracování bioodpadů na výrobu energie je považováno za perspektivní obor, neboť mimo další zisky řeší problémy spotřeby neobnovitelných zdrojů a produkce skleníkových plynů. Bioplyn vyprodukovaný z biologického odpadu je totiž vzhledem k bilanci CO2 "neutrální". Při jeho spalování se pouze uvolňuje oxid uhličitý, který dříve pohltily rostliny.
Malý fermentor
Fermentory pro výrobu bioplynů se dodávají v mnoha různých velikostech a kapacitách. Jedním z pěkných příkladů řešení je zařízení známé německé firmy Kompogas, jejíž technologie pracují již mnoho let v Německu, Rakousku, Japonsku a Švýcarsku.
V fermentačním systému Kompogas Compact je kompost vyráběn v modulárních kompaktním fermentoru, který je určen pro menší prostory. Výrobci předpokládají využití zejména pro doplnění nebo modernizaci již existujících kompostáren, případně zpracování menšího vstupního množství.
Modulární systém umožňuje využití již existujících prostor, nevhodných pro otevřenou kompostárnu. Pro vybudování je třeba zabezpečit pevné základy modulu a doprovodná zařízení, modul se pak dopravuje již smontovaný (viz obr.)
Standardní modul sestává z uzavřeného fermentoru, blokové kogenerační jednotky, která vyrábí z bioplynu elektřinu a produkuje využitelné teplo. Technologie je doplněna plnícím a odvodňovacím systémem. Modulární uzavřený systém odstraňuje u kompostáren často obtěžující zápach.
V tomto kompaktním systému se možno zpracovávat jak pevné, tak kapalné biologické odpady. Jeho výroba energie je značná. Při kapacitě 10 000 t odpadů za rok se vyprodukuje denně kolem 3000 m3 plynu. Roční produkce energie dosahuje zhruba 2300 tis. kWh, což odpovídá necelým 700 000 litrům motorové nafty.
Provoz
Na vstupu do technologické linky se instalují zařízení pro příjem bioodpadů kapalných, tuhých a pastózních. Pro separování nežádoucích příměsí se používají magnetické separátory. Nutností je mlecí zařízení, které rozmělňuje přijímaný bioodpad na odpovídající velikost. Požadovaná velikost částic pro správnou funkci fermentoru je do 40 mm.
Z přijímacích bunkrů jde odpad po rozmělnění přímo do fermentoru, kde dochází v anaerobních podmínkách k fermentaci a vývoji bioplynu. Fermentor je provozován kontinuálně s regulovaným mícháním substrátu a vyhříváním na požadovanou teplotu. Ohřev zajišťuje vlastní kogenerační jednotka. Délka zdržení substrátu ve fermentoru i jeho teplota se nastavuje vzhledem k požadavkům procesu a typu odpadu.
Po ukončení vývoje metanu odchází zpracovaný substrát z fermentoru. V odvodňovacím zařízení je z něho odstraňována voda s rozpuštěnými látkami. Ta se používá jako kapalné hnojivo nebo se s ní zkrápí na vstupu přicházející odpad pro dosažení požadovaného obsahu vlhkosti. Čerstvý kompost se pak ještě nechává dozrát do odpovídající kvality.
Vyprodukovaný bioplyn obvykle není nutno čistit. Spaluje se v blokové kogenerační jednotce, která z něj vyrábí jednak elektřinu, jednak produkuje využitelné teplo. Elektřina se spotřebovává na provoz kompostárny a její větší část může odcházet do veřejné sítě. Teplo je využíváno na ohřev fermentoru a provozů kompostárny, případně je rovněž uplatňováno mimo provozní prostory, například pro vytápění sousedních domů.
- dk -
FOTO ARCHÍV