01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tvorba národního plánu

Tvorba národního plánu PODTITULEK: Nakládání s nebezpečnými odpady Pro oblast odpadů platí v Evropské unii dvě základní normy: rámcová směrnice o odpadech 75/442/EHS a směrnice o nebezpečných odpadech 91/689/EEC. V obou nacházíme požadavek vypracování plánů pro dané oblasti, byť není blíže...

Tvorba národního plánu

PODTITULEK: Nakládání s nebezpečnými odpady

Pro oblast odpadů platí v Evropské unii dvě základní normy: rámcová směrnice o odpadech 75/442/EHS a směrnice o nebezpečných odpadech 91/689/EEC. V obou nacházíme požadavek vypracování plánů pro dané oblasti, byť není blíže konkretizován. Je v podstatě záležitostí členského státu, nakolik budou plány odpadového hospodářství podrobné a v jakých úrovních budou zpracovány. Směrnice také neříká, zda má být plán pro nebezpečné odpady zpracován izolovaně nebo jako součást plánu celkového.

Návrh zákona o odpadech diferencovaně stanovuje povinnost zpracovat plány odpadového hospodářství pro všechny stupně a články řízení. Návrh plánu odpadového hospodářství České republiky zpracovává ministerstvo a schvaluje jej vláda. Plán odpadového hospodářství kraje zpracovává a schvaluje orgán kraje.

Plán odpadového hospodářství původce odpadů zpracovávají původci odpadů, kteří produkují ročně více než určité, zákonem dané množství odpadů.

Jednotlivé plány by měly stanovit konkrétní cíle pro různé úrovně plánování a způsoby a nástroje k jejich naplnění. Určité rámcové cíle pro odpadové hospodářství již byly stanoveny v minulých dokumentech (Státní politika životního prostředí, Národní program pro přípravu členství v EU, Implementační plán pro oblast životního prostředí nebo Koncepce odpadového hospodářství ČR - KOH).

Cíl projektu

Základním cílem projektu "Národní plán pro nakládání s nebezpečnými odpady" je vypracovat návrh, na jehož základě bude formulován národní plán podle požadavků Evropské komise. Ten by měl vejít v platnost v roce 2002 jako součást připravované KOH.

Projekt tedy probíhá v úzké spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Českým ekologickým ústavem a ostatními orgány státní správy (tedy i zástupci nově vznikajících krajů), které se podílejí na vytváření regionálních plánů nakládání s odpady.

Projekt má následující základní etapy:

[*] Tvorba Národního plánu ČR a Programu pro nakládání s nebezpečnými odpady

Cílem této etapy je vytvořit dokument, který by obsahoval analýzu dosavadní situace v oblasti nebezpečných odpadů, hodnocení situace, prognózy dalšího možného vývoje atd. Na tuto analytickou část bude navazovat část obsahující cíle, příp. cílové hodnoty v oblasti odpadového hospodářství a prostředky k jejich dosažení.

Účelné je rovněž alokovat odpovědnosti a časový rámec naplnění jednotlivých cílů. To je ovšem předmětem Programu pro nebezpečné odpady jako dalšího výstupu projektu. Tyto programy se budou zpracovávat pro jednotlivé skupiny nebezpečných odpadů (např. odpadní oleje, odpady s obsahem PCB atd.). V těchto oblastech budou rozpracovány podrobné plány a potom konkrétnější programy. Práce budou vycházet z KOH připravené týmem Českého ekologického ústavu.

[*] Pilotní projekt

Pilotní projekt má za cíl ověřit, zda je zformulovaná politika nakládání s nebezpečnými odpady aplikovatelná v určité konkrétní skupině odpadů. Ověření bude provedeno pro odpadní oleje.

Těch se v rámci Evropské unie týká samostatná směrnice 75/439/EEC, která vytváří právní rámec pro harmonizovaný systém jejich sběru, úprav, skladování a zneškodňování. Předpokládá se, že v souladu s požadavky evropské legislativy bude vytvořena vyhláška týkající se odpadních olejů jako související vyhláška k novému zákonu o odpadech.

[*] Vytvoření konzultačního orgánu pro nebezpečné odpady

Cílem projektu v této fázi bude ověření (na základě nizozemských zkušeností), zda je v našich podmínkách účelné vytvořit konzultační orgán, který by zajišťoval např. komunikaci mezi jednotlivými úrovněmi státní správy a subjekty, které produkují nebezpečné odpady, nebo s nimi nakládají (provozovatelé skládek, spaloven atd.). Cílem bude rovněž vytvořit organizační strukturu orgánu, popis funkce atd.

[*] Metoda STRATEGO a její možná aplikace v průběhu projektu

Projekt je založen v maximální míře na komunikaci mezi předními odborníky v oblasti odpadového hospodářství (producenti nebezpečných odpadů, zástupci firem nakládajících s nebezpečnými odpady, zástupci průmyslových asociací nebo univerzit).

Je z nich vytvořen tým, který se podílí na identifikaci klíčových problémů a stanovení opatření tak, že jeho členové se vyjadřují k jednotlivým verzím plánu či návrhům opatření. V průběhu trvání projektu (15 měsíců) se uskuteční několik setkání členů týmů, kde bude např. předložen a diskutován návrh první verze Národního plánu ČR a další materiály.

Předpokládá se, že budou vytvořeny týmy pro jednotlivé skupiny odpadů, pro které bude plán dále rozpracováván. Podobně jako u obecné problematiky nebezpečných odpadů budou jejich členy odborníci v příslušných oborech.

Tato metoda týmové práce by měla zajistit maximální objektivitu a obsažení problematiky v celém jejím spektru. Metoda STRATEGO (aplikace metody STRAF) je s úspěchem aplikována v Nizozemí pro oblast strategického plánování nakládání s odpady.

[*] Pracovní konference

V rámci "Inception period" (počáteční fáze) projektu "Národní plán pro nebezpečné odpady" se konala počátkem února pracovní konference, jejíž cílem bylo informovat o projektu, představit a přiblížit průběh obdobných aktivit, které probíhaly v Nizozemí a nastínit situaci v legislativě EU a ČR.

Byli na ni pozváni odborníci ze všech oblastí odpadového hospodářství (producenti odpadů, firmy nakládající s odpady, zástupci univerzit, zástupci státní správy a další). Předpokládá se, že se budou dále podílet na identifikaci klíčových problémů v současném stavu nakládání s nebezpečnými odpady.

Závěry a připomínky z konference je možné shrnout do několika bodů:

[*] problematika plánování je v návrhu nových právních předpisů poměrně detailně rozpracována,

[*] v současné době probíhají přípravné práce pro zpracování regionálních koncepcí hospodaření s odpady,

[*] objevila se potřeba koordinačního orgánu, který by informoval o hotových nebo nyní zpracovávaných projektech v oblasti plánování a nakládání s odpady, tak aby bylo možné zajistit sdílení informací,

[*] v ČR probíhají projekty, které se týkají strategických koncepcí nakládání s odpady. Projekt "Národní plán nebezpečných odpadů" bude zpracováván v koordinaci s nimi. Jedná se např. o projekt Phare 2000 - Twinning "Centrum pro řízení OH" (zpracovatelem je ČEÚ Praha) nebo projekt Phare "Strategie implementace a investic pro směrnice Evropské Komise o odpadech", jehož zpracovatelem je AEAT Praha.

Výhled

Pracovní konference byla formálním zahájením projektu "Tvorba národního plánu pro nebezpečné odpady v ČR". Vzhledem k poměrně velkému zájmu lze předpokládat, že i další fáze se setkají s aktivním přístupem ze strany odborné veřejnosti.

Jedině tak je možné vytvořit funkční plán, který by řešil veškeré prioritní problémy, které v současné době v oblasti nakládání s nebezpečným odpadem jsou.

O průběhu projektu budou čtenáři časopisu Odpady pravidelně informováni.

Dagmar Doskočilová,

LUBOMÍR NONDEK

Dhv Cr, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down