Typický přístup PODTITULEK: Obec v podještědí Významnou součástí přírodního prostoru pod Ještědem je obec Světlá pod Ještědem. Rozprostírá se na území 1319 ha, trvale zde žije 730 obyvatel. Zejména v prázdninových obdobích se počet obyvatel rozrůstá až na dvojnásobek. Typickým rysem je velmi...
Typický přístup
PODTITULEK: Obec v podještědí
Významnou součástí přírodního prostoru pod Ještědem je obec Světlá pod Ještědem. Rozprostírá se na území 1319 ha, trvale zde žije 730 obyvatel. Zejména v prázdninových obdobích se počet obyvatel rozrůstá až na dvojnásobek.
Typickým rysem je velmi rozvolněná zástavba rodinných a rekreačních domků, kdy se střídají jádra zástavby s plochami nezastavěnými. Tento fakt klade abnormálně vysoké nároky na komunikace, z nichž některé bývají zvláště v zimě nesjízdné. Způsob života v obci není typicky vesnický, ale přibližuje se spíše příměstskému. Z toho se odvíjí produkce odpadů, jejich množství a skladba.
Samostatný Obecní úřad ve Světlé pod Ještědem je nositelem zákonné povinnosti starat se o hospodaření s odpadem produkovaným občany, včetně zajištění jeho řádné likvidace. Svoz odpadů nikdy obec nezajišťovala sama svými prostředky, ale prostřednictvím Technických služeb města Český Dub, které realizovaly svoz a likvidaci odpadů i pro další obce Podještědí.
Poté však město Český Dub vstoupilo do firmy Severočeské komunální služby. Jejím majoritním vlastníkem je soukromá firma INGEO - dnes Marius Pedersen.
Na území obce je produkován především odpad komunální. Odpady z několika truhláren jsou využívány přímo samotnými producenty k vytápění, malá jatka likvidují své odpady ve speciálním zařízení v nedaleké Mimoni, odpad z jedné malé provozovny na výrobu plastických předmětů je recyklován.
Klasický způsob
Svoz a likvidaci komunálního odpadu dnes zajišťuje již uvedená firma Severočeské komunální služby (SKS, spol. s r.o.) na základě smlouvy s obcí. Funguje zde klasický způsob 110 l kontejnerů s týdenním nebo čtrnáctidenním svozem s cenou 1326 Kč resp. 806 Kč za rok.
Vedle popelnic mají občané možnost si na obecním úřadě koupit plastový 80 l pytel. Jeho cena je 37 Kč a zahrnuje svoz a likvidaci. Naplněné pytle jsou odkládány ve dnech svozu při trase svozového auta. Tato služba je využívána především majiteli rekreačních chalup a chat a těmi domácnostmi, které vytápějí své domy plynem nebo elektřinou a neprodukují tak popel. Služba pytlového svozu se neustále rozšiřuje a na obecním úřadě se v současné době měsíčně prodá v průměru 50 těchto pytlů, což je zhruba dvojnásobek oproti roku 1997.
Společnost SKS, spol. s r.o., v rámci poskytování služeb obci organizuje dvakrát ročně sběr nebezpečných složek komunálního odpadu jako jsou léky, domácí chemikálie jako např. ředidla nebo prostředky na hubení škůdců apod., zbytky starých barev, televizory, ledničky, zářivky, akumulátory, motorové oleje apod. Výsledek těchto akcí nebývá závratný a plní spíše výchovnou a osvětovou úlohu.
Mimo systém popelnic a firmu SKS obec samostatně zajišťuje odvoz odpadu ze hřbitova. Obec objednává jeho vyvezení traktorem dle potřeby při ceně 890 Kč za práci a 790 Kč za uložení 1 tuny odpadu na skládce.
Dnes je kontejner na hřbitovní odpad umístěn u bočního východu ze hřbitova, je přístupný pouze odtud a je oplocen. V době, kdy kontejner stál před hřbitovem a byl dosažitelný automobily, se plnil běžným komunálním odpadem a nejméně třikrát rychleji.
Z dob minulých existuje v obci značně kvalitní separace a sběr kovového šrotu. Jednou až dvakrát ročně provádí jeden z místních hasičských sborů svoji akci sběru kovového šrotu po celé obci, vedle toho lze kdykoliv odložit kovový odpad na určeném místě poblíž fotbalového hřiště, přičemž odvoz je pravidelně zajišťován místními fotbalisty.
Obec Světlá pod Ještědem je jistě originální z pohledu urbanistického i přírodního, z pohledu odpadářského je však značně nezajímavá, neprogresivní, ale bohužel typická. Odpadům nepřisuzuje zvláštní význam, stará se, ale ne moc, správu věcí svých odpadových přenechala jiným a podřimujíc čeká, co přinese čas.
Jiřina Vyštejnová
FOTO ARCHÍV