Po několika letech bylo ukončeny soudní spory, kdo je vlastníkem lednic na louce podlíž Kácova. Lednice zde byly uskladněny po nezdařeném pokusu o vybudování závodu na jejich recyklaci. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako majitel oznámilo, že zvažuje vyvézt lednice do zahraničí nebo pozvat mobilní jednotku z Rakouska či Německa.
Podle informací MŽP totiž v České republice neexistuje zařízení k likvidaci freonů. Na celou akci hodlá Státní fond životního prostředí poskytnout 10 miliónů korun.
Společnost Praktik Liberec, s. r. o., by chtěla uvést situaci na správnou míru, neboť:
[*] máme technologii podle EU a veškerá povolení k likvidaci lednic dle českého práva, včetně autorizace od MŽP pro freony do roku 2005,
[*] máme zajištěné koncové zneškodnění freonů (spálením, např. smlouva se společností EKOTERMEX, a. s.) v České republice a podle potřeby i v mateřském svazu ENTEC ve SRN,
[*] úspěšně jsme zlikvidovali v České republice přes 25 000 vyřazených ledniček,
4. máme zkušenosti s výtěžností freonů, které se v takto poškozených lednicích pohybují maximálně ve stovkách kilogramů na celé množství 20 000 ks v Kácově,
[*] máme připravené a zajištěné řešení, kdyby z jakéhokoliv důvodu nefungovala koncová likvidace v ČR. V takovém případě vyvezeme v rámci platných předpisů a s pomocí mateřského svazu ENTEC pouze vytěžený freon do spalovny Hoechst ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se spalují veškeré freony z celé SRN,
[*] můžeme provést zneškodnění lednic z Kácova v rámci platných předpisů podstatně levněji než zahraniční společnosti.
Z oficiálních údajů MŽP vyplývá, že 20 000 kusů ledniček v Kácově je pouhou špičkou ledovce proti úředně evidovanému množství vyřazených lednic (zařízení s obsahem freonů, katalogové číslo 200123) v evidenci MŽP. V roce 1998 bylo vykázáno asi 100 000 kusů a v roce 1999 již asi 200 000 kusů. Celkový roční výskyt v ČR se pohybuje kolem 400 000 kusů.
Naše společnost na svém zařízení zpracovává v průměru 10 000 ks ledniček ročně. I v případě, že by se vyskytla další firma, která by zneškodňovala srovnatelné množství tohoto odpadu, vždy zůstane mnoho desítek tisíc kusů chladniček likvidovaných způsobem, který není v souladu s legálním postupem.
Pouze namátkovým průzkumem naše firma zjistila, že svozové společnosti tyto odpady běžně předávají servisním střediskům v oblasti chladírenské techniky, které médium - freony - jednoduše vypustí.
V neposlední řadě je třeba připomenout, že je porušována nejen ochrana životního prostředí,ale i mezinárodní závazky naší republiky. Bohužel je tento stav trpěn ze strany rezortu životního prostředí.
Už od roku 1995 pravidelně informujeme nejvyšší státní orgány o možnostech likvidace vyřazených lednic v ČR bez státních investic, leč snažení naší odborné firmy zůstává nevyslyšeno.
Petr Linhart, jednatel společnosti Praktik Liberec, s. r. o.