01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Programy pro odpadové hospodářství

Programy pro odpadové hospodářství V rámci programu nakládání s odpady jsou ve Směrnici Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vyhlášeny tři podprogramy v oblasti odpadového hospodářství. Za prvé je to program podpory sanací...

Programy pro odpadové hospodářství

V rámci programu nakládání s odpady jsou ve Směrnici Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) vyhlášeny tři podprogramy v oblasti odpadového hospodářství.

Za prvé je to program podpory sanací a rekultivací starých skládek, za druhé program na podporu využití a zneškodňování odpadů a za třetí program na zpracování koncepcí nakládání s odpady. O prvním programu jsme psali v Moderní obci a Odpadech č. 4. Nyní se zmíníme o dalších.

Cílem Programu na podporu využití a zneškodnění odpadů - program 4.2 - je podpořit komplexní řešení problematiky s odpady v regionu (okrese, kraji) včetně technologických linek, které přispívají k podstatnému využití odpadů, a tím ke snížení celkové zátěže životního prostředí. Je určen právnickým a fyzickým osobám oprávněným k podnikání v daném oboru, rozpočtovým a příspěvkovým organizacím, obcím a městům.

Zájem je podpořit taková opatření (akce či projekty), které zahrnují technologické linky na dotřiďování odpadů a výstavbu či zřizování sběrných dvorů. Podpora se dále týká technologických linek na recyklaci odpadů, zařízení na jejich energetické využití a zařízení na využití čistírenských kalů.

Od roku 1999 na tento program obdržel SFŽP 56 žádostí. Z toho je v současné době realizováno 23 žádostí. Smlouvu o poskytnutí finanční podpory již má uzavřenu například město Prachatice a obec Vrutice v okrese Litoměřice. Ve Vrutici bude finančně podpořena akce investičního charakteru s názvem "Rozšíření sběrného dvora vybavením na dotřiďování PET lahví a drobného domovního odpadu". Akce začala koncem roku 2000 a její dokončení je plánováno na přelomu let 2001-2002.

Program na zpracování koncepcí nakládání s odpady, označovaný 4.3 je zaměřen na zpracování koncepce nakládání s odpady v jednotlivých krajích podle nového územněsprávního členění platného od 1. 1. 2001. Koncepce budou zpracovány podle jednotné metodiky vydané MŽP pod odborným vedením Českého ekologického ústavu a musejí být v souladu se státní politikou životního prostředí. Splnění požadavků se dokládá při podání žádosti stanoviskem MŽP a vyjádřením krajského zastupitelstva, které bude obsahovat i potvrzení, že zpracování koncepce bude plněním požadavku podle § 43 novely zákona o odpadech.

Od roku 1999 přijal SFŽP celkem 11 žádostí o podporu v rámci tohoto programu. Kladné rozhodnutí ministra o poskytnutí podpory obdrželi tři žadatelé a šest žádostí je dosud v řízení. Smlouvu o poskytnutí finanční podpory na projekt "Regionální program odpadového hospodářství Ústeckého kraje" uzavřelo se Státním fondem životního prostředí Severočeské sdružení obcí se sídlem v Litvínově. Projekt se uskuteční v období června 2001 až června 2002 s dotací 80 % celkových nákladů na realizaci.

Je stanoveno šest základních kritérií (bližší informace lze získat v sídle SFŽP ČR v Praze 4 - Chodově, na jeho krajských pracovištích nebo na internetové adrese www.sfzp.cz).

Dalším programem podporovaným v roce 2000, který souvisí s nakládáním s odpady, je podprogram Vybudování sběrných dvorů odpadů a technologických linek na třídění a recyklaci odpadů, označovaný 6.2. Je součástí Programu na podporu vybraných pánevních okresů severozápadních Čech, postižených předchozí těžbou uhlí. (Pro rok 2001 již není tento program vyhlášen.) Jedná se o podporu 16 měst a obcí na určené projekty (těm již Ministerstvo životního prostředí vydalo kladné rozhodnutí o podpoře a 15 obcí již má se SFŽP uzavřenu smlouvu o poskytnutí příspěvku).

Celkové ekologické přínosy těchto akcí reprezentují např. v roce 2000 vybudování 25 dvorů a překladišť o celkové ploše 14 710 m2 a 14 zařízení na využití odpadů. Smlouvu o finanční podpoře ze SFŽP na vybudování sběrného dvora či shromaždiště odpadu uzavřely obce Otvice, Krajková, Dasnice a město Lom a další.

Věra Dřevíkovská,

Státní fond životního prostředí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down