Lépe recyklovatelné obaly PODTITULEK: Nové nápojové plechovky Nové celoocelové nápojové plechovky s nižší hmotností jsou pevnější a mají lepší recyklační potenciál. Nižší spotřeba oceli znamená nejen úsporu primárních zdrojů a energie, ale i snížení produkce emisí spojených s její výrobou. Nejedná...
Lépe recyklovatelné obaly
PODTITULEK: Nové nápojové plechovky
Nové celoocelové nápojové plechovky s nižší hmotností jsou pevnější a mají lepší recyklační potenciál. Nižší spotřeba oceli znamená nejen úsporu primárních zdrojů a energie, ale i snížení produkce emisí spojených s její výrobou.
Nejedná se o žádná zanedbatelná čísla. V loňském roce se v SRN odhadovala roční spotřeba nápojových plechovek na 6 miliard kusů, převážně vyrobených z hliníku s vyšší energetickou a emisní náročností. Podíl celoocelových plechovek na světovém trhu není přesně znám, ale nepřevyšuje 25 %. Úspora 3,5 g na plechovku proti roku 1995 zde znamená snížení spotřeby oceli, ale i odpadu o více než 5000 tun ročně.
Technologie výroby ocelových plechovek z tenkého elektrolyticky cínovaného "bílého plechu" od svého zavedení v sedmdesátých letech prodělala závratný vývoj. Ještě roku 1985 se tloušťka stěny u plechovky na 330 ml pohybovala okolo 0,285 mm, v roce 1995 již 0,245 g, zatímco v roce 2001 dosáhla standardní plechovka z produkce firmy Rasselstein Hoesch GmbH, Andernach (dále RHG), tloušťky stěny 0,21 mm a hmotnosti 27 g.
Zlepšená bilance
Ekobilance ocelové plechovky se významně zlepšila. Za 40 let představuje snížení hmotnosti 75 %, za poslední čtvrtstoletí více než 30 % a úsporu energie 40 %, přičemž podíl recyklovaných plechovek stoupl na 80 %. Nejnovější plechovka DWI (Drawn Wall Ironed), vyrobená z oceli zpevňující se tvářením, má v nejtenčím místě tloušťku stěny pouhých 0,08 mm. Zájem o tyto plechovky, které spolehlivě udrží vnitřní přetlak CO2 u piva i sycených nápojů, stále stoupá, takže RHG na DWI plechovky spotřebovává ročně na 250 000 t plechu a vyrábí je s kadencí 400 kusů za minutu. Technologicky je výroba schopna nabídnout i ještě tenčí plechovky, avšak za cenu nižší tuhosti stěn (podobný problém jako u některých typů PET láhví). Pro nová řešení zřídila firma v Andernachu vlastní inovační středisko.
Větší recyklační potenciál spočívá v tom, že celoocelové plechovky lze na rozdíl od nemagnetických hliníkových plechovek lépe separovat z komunálního odpadu magnetickou separací a separát po slisování a úpravě materiálově recyklovat třeba i na automobilové plechy. V roce 1999 se ze 700 000 tun obalů z bílého plechu v SRN recyklovalo přes 560 000 tun.
Pro návratnost a zvýšení podílu recyklace se v SRN uvažovalo i o zálohování nápojových plechovek. Podle informace německého informačního střediska Informations-Zentrum Weissblech z Düsseldorfu by se toto opatření míjelo účinkem, protože jen náklady na zřízení sítě sběrných automatů by si vyžádaly nejméně 3 mld. DM.
-ab -
FOTO ARCHÍV