Zatěžování okolí hlukem PODTITULEK: Zařízení na zpracování šrotu Dříve než zařízení na zpracování kovového šrotu (šrédr) začne vůbec pracovat, musí jeho provozovatel projít celou schvalovací procedurou a dosáhnout shody s potřebnou úrovní ochrany životního prostředí a přísnými opatřeními na omezení...
Zatěžování okolí hlukem
PODTITULEK: Zařízení na zpracování šrotu
Dříve než zařízení na zpracování kovového šrotu (šrédr) začne vůbec pracovat, musí jeho provozovatel projít celou schvalovací procedurou a dosáhnout shody s potřebnou úrovní ochrany životního prostředí a přísnými opatřeními na omezení hluku
Zkušenosti ukazují, že provozovatelé existujících zařízení se pokoušejí vyřešit svůj problém samostatně a tak levně, jak to jen jde. Měření hladiny hluku pak většinou odhalí, že požadovaných limitů nebylo dosaženo, a důsledkem je nutnost dalších úprav.
Opatření
Nutnost omezovat hluk se obvykle vztahuje ke zvukům od 1000 Hz až do velmi vysokých frekvencí, které mohou narušit sluch. Podle praktických zkušeností se mnohem lépe a levněji omezují vysoké frekvence než nízké. Existuje několik základních stupňů:
Primární ochrana před hlukem -omezení vzniku hluku přímo u jeho zdroje, tj. pomocí technických opatření provedených přímo na recyklačním zařízením.
Sekundární ochrana před hlukem -ochrana před hlukem pomocí instalace těsnění, izolace, uzavření zařízení do izolované budovy, vybudování dělících přepážek, využívání odrazu zvuku atd. Tato opatření jsou zvláště důležitá při ochraně pracovníků, kteří obsluhují zařízení.
Absorbce vznikajícího hluku -vznikající zvuk je možno omezit tím, že se převede na teplo prostřednictvím absorbérů, akustických těsnění, protivibračních hmot nebo využitím komponent s vnitřním tlumením, jako je pryž nebo plasty.
Osobní ochrana proti hluku -ochrana sluchu u pracovníků u šrédru například pomocí ušních ucpávek.
Zdroje hluku ze zařízení se šrédry jsou shrnuty v tabulce.
Možnosti snižování
U nových zařízení představují opatření proti hluku obvykle menší problém, protože se s nimi může počítat už při plánování a vyhledávání místa. V úvahu je nutné brát místní podmínky, jako jsou odrazy zvuku od okolní zástavby, postavení budov vůči šrédru, výškové umístění zdroje hluku a jeho vliv na okolí.
Je nezbytné, aby tyto konkrétní podmínky pro každé místo vyhodnotil odborník. Osvědčuje se realizovat studii, která určí nutná opatření na základě výpočtů šíření hluku v daném emisním místě, včetně finančních nákladů a platné legislativy.
Opatření na omezení hluku u šrédrů jsou velmi komplikovaná vzhledem k mnoha kritériím, s nimiž se musí počítat. Při jejich instalaci je nutno brát v úvahu kvalitu zvukové izolace, její protipožární stabilitu, jednoduchost provozu, snadnou instalaci, opravy a obsluhu zařízení, vysokou úroveň pracovní bezpečnosti,
jednoduchou a rychlou instalace, dlouhou životnost a další podmínky.
Ochranné uzavírání
Jedním z doporučovaných opatření je kompletní uzavření šrédrů do speciálně projektovaných zdí, které chrání okolí před hlukem. Důraz se u těchto systémů klade na jejich stabilitu, dlouhou životnost a praktický provoz a obsluhu. Základem je běžná ocelová konstrukce, na níž jsou připojeny protihlukové elementy s vysokou absorpční schopností.
Vzhledem k místu uplatnění je důležitá odolnost proti nárazům a mechanická odolnost, která dosahuje až 1000 kg/m3. Velké dveře a volné sekce ve stropě a ve stěnách zaručují nebráněný přístup pro obsluhu a opravy. Integrovaný jeřábový systém umožňuje, aby těžké kusy, jako jsou hamry nebo jiná zařízení, mohly být přemístěny bez velkých zdržení.
U většiny zařízení je také nutné zajistit odhlučnění vedlejších zařízení, jako jsou magnetické separátory a třídiče železných a neželezných kovů. U třídičů jsou požadavky německé legislativy velmi přísné: povolená úroveň emitovaného hluku nesmí přesáhnout 85 dB(A).
Vážné problémy mohou vzniknou v případě, že se opatřeními proti hluku dovybavují už existující zařízení. Často je nutno pozměnit zavedené pracovní operace, z čehož vzniká u provozovatelů dojem, že je protihluková opatření omezují.
Rolf Schaffrath,
Ilg Mbh, srn
(Přetištěno se svolením Recycling Int.)
Tab. 1 Úrovně hluku produkované hlavnímu zdroji u zařízení na zpracování kovového šrotu
Zdroj hluku Hladina hluku
dB(A)
Šrédr včetně pohonu 126
Vstupní prostor včetně plnění 123
Odprašovací zařízení 98
Ventilátor pro recirkulaci při odprášení 112
Magnetická separace 121
Otáčivé síto 118
Přerovnávání materiálu za pomocí jeřábu
(vstupní materiál) 115
(Pro zařízení se šrédrem 2000 HP, filtrační odprášení, vstupní materiál směsný šrot.)