01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S bavorskými zkušenostmi

S bavorskými zkušenostmi Koncem října by měla být hotova studie proveditelnosti, která zjistí reálnost záměru získávat energii z obnovitelných zdrojů v rámci mikroregionu "Slavník" v Pošumaví. Studie proveditelnosti k projektu "Fermentace organické hmoty s následným využitím energie" se realizuje v...

S bavorskými zkušenostmi

Koncem října by měla být hotova studie proveditelnosti, která zjistí reálnost záměru získávat energii z obnovitelných zdrojů v rámci mikroregionu "Slavník" v Pošumaví.

Studie proveditelnosti k projektu "Fermentace organické hmoty s následným využitím energie" se realizuje v rámci programu Phare CBC 1998 (Fond malých projektů v regionu Šumava). Mikroregion na ni získal příspěvek 4000 eur (celkové náklady dosahují 235 500 Kč). Studii zpracovává na základě výběrového řízení, vypsaného Regionální rozvojovou agenturou Šumava, společnost EKORA, s. r. o.

Bude-li projekt realizován, měly by se na jeho financování podílet fondy Phare CBC a Státní fond životního prostředí, zbývající část se bude financovat běžným úvěrem. Zájem projevily i firmy, které se zabývají navrhovanými technologiemi.

Technologie

Využívání organické hmoty jako hodnotného zdroje energie je v souladu se státní koncepcí hospodaření s odpady, kdy se předpokládá, že od roku 2005 nebude možné skládkování organické hmoty a bude nutné jiné využití. Fermentace je jedním ze způsobů využívání a zhodnocování organického odpadu. Z tohoto zdroje se v procesu recyklace vyrábí energie a samotný odpad se současně zhodnocuje.

Hradešice, jedna z obcí Sdružení Slavník nemá připojení na zemní plyn. Proto se zde uvažuje o využití fermentované organické hmoty jako alternativního zdroje energie. Decentralizované zařízení přeměny organické hmoty na energii, teplo a hnojivo může výrazným způsobem zlepšit životní podmínky v obci.

Studie by měla prověřit tuto možnost s tím, že vedle přebytků a zbytků organické hmoty ze zemědělského podniku /zemědělských podniků/ (zejména močka a kejda) by se měl využívat pasterovaný odpad ze stravovacích zařízení, případně také organický odpad z velkoobchodů ovoce-zelenina. Do budoucnosti zůstává otevřená otázka možnosti sběru a separace domovního organického odpadu, se kterou se ale v první fázi nepočítá.

Model rottaler

Navrhovaná technologie fermentace organických odpadů se v současné době v České republice na rozdíl od Německa neprovozuje. Pod označením Model Rottaler pracují čtyři decentralizovaná zařízení v Bavorsku. Do provozu byla postupně uvedena v průběhu let 1996 až 1998. Financování zařízení bylo zcela zajištěno bankovními úvěry.

Jejich know-how, poradenství a zkušeností by chtěli v podmínkách Sdružení obcí Slavník využít. Model Rottaler získal německou cenu EKOSOLAR a byl uznaným projektem výstavy EXPO 2000 v Hannoveru.

Provozovatelé v Bavorsku považují za největší výhody projektu nízké pořizovací náklady, osvědčenou a bezpečnou techniku s moderní koncepcí a ekologicky uzavřenou recyklaci surovin a energie. Po fermentaci se zbývající živiny jako hodnotné hnojivo vracejí do zemědělství, zároveň se z nich získává energie. Konečný substrát může nahradit průmyslová hnojiva. Z provozu se získává teplo pro sušárny (obilí, seno).

Projekt také chrání podzemní vody. Pokud je substrát optimálně fermentovaný, lze tekutou frakcí hnojit v průběhu vegetace (nespaluje rostliny). Pevné látky je možno vyvážet na pole na podzim. To vše podporuje výbornou bilanci humusu.

Nezanedbatelné jsou ekonomicko-společenské dopady projektu. Pro jeho realizaci se zřizuje zemědělské centrum energetických služeb a vytvářejí se nová pracovní místa. Rozvinutí systému poskytuje obcím nový zdroj příjmů, zajišťuje udržení struktury zemědělství, jeho regionální rozmanitost a orientaci na budoucnost. To má za důsledek rozvoj a posílení regionu.

František Balíček,

starosta obce Hradešice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down