Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje si vytklo jako jeden z hlavních cílů likvidaci domácích chladicích zařízení v celém Plzeňském kraji. V současné době je členem Sdružení celkem 112 obcí a měst (včetně Plzně, Domažlic, Rokycan a Tachova), což představuje přibližně 63 % obyvatel kraje. Likvidace...
Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje si vytklo jako jeden z hlavních cílů likvidaci domácích chladicích zařízení v celém Plzeňském kraji. V současné době je členem Sdružení celkem 112 obcí a měst (včetně Plzně, Domažlic, Rokycan a Tachova), což představuje přibližně 63 % obyvatel kraje.
Likvidace chladniček, ledniček a mrazicích zařízení jako výrobků domácího chlazení je finančně náročná a nelze ji plně zabezpečit z rozpočtů obcí, které jsou za ni ze zákona odpovědny. Před samotnou realizací projektu proto byl vyhodnocen počet vyřazených výrobků na území kraje a potřeba finančních prostředků na jejich likvidaci. Vše bylo podloženo žádostí o finanční prostředky z dotačního titulu 2.6. Státního fondu životního prostředí (Program ochrany ozónové vrstvy Země).
Sdružení požádalo o 100% dotaci na projekt zaměřený na všechny obce Plzeňského kraje, tedy nejenom na členské obce Sdružení. Cílem projektu je kromě jednorázové likvidace domácích chladicích zařízení také vytvoření trvalého funkčního systému.
Realizace
Realizace projektu se opírá o projekt Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, o. p. s. Využívá stávajícího systému sběrných dvorů, který je doplněn o vhodně zajištěné plochy či objekty, do kterých budou výrobky domácího chlazení uloženy až do likvidace.
Konkrétně se jedná o 2-3 sběrná místa v každém okrese, vesměs jde o již existující a dobře fungující sběrné dvory v jednotlivých sídlech, obvykle vlastněné obcemi a provozované specializovanými firmami. Při výběru byla zohledněna poloha vybraných sídel a spádovost z okolí, která rozhoduje o výši dopravních nákladů.
Obce, kde nejsou sběrné dvory, zajišťují svoz pomocí jednorázových sběrných dnů nebo vlastními sběry. Nashromážděné výrobky domácího chlazení jsou odváženy do nejbližšího sběrného místa. Počítá se i s individuálním svozem chladniček od občanů.
Samosprávy obcí budou finančně i logisticky zajišťovat sběry, přepravu a uložení chladniček do sběrných míst prostřednictvím specializovaných firem. Tyto náklady jsou vlastními prostředky měst a obcí, tedy žadatelů o finanční příspěvek ze SFŽP a pohybují se kolem 25 % z celkové částky požadované ze SFŽP. Za uložení a likvidaci vyřazených chladniček občané nic neplatí. Obce financují pouze sběr a svoz vyřazených lednic a domácích mrazicích zařízení do sběrných míst. Vlastní likvidace je hrazena z finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí.
Technologie
Sběrná místa budou dočasnými uložišti (mezideponiemi) vyřazených chladících zařízení. Provozovatelé zajistí vhodná skladovací místa (zpevněné plochy, zajištění proti znehodnocení). Podle projektu se předpokládá možnost svážení chladniček do sběrných míst na základě objednávek obcí, sdružení nebo občanů. Provozovatel také zajistí evidenci chladniček na základě evidenčního listu a umožní vjezd zneškodňovací technologie.
Tyto náležitosti byly zajištěny formou smlouvy o dočasném poskytnutí vymezeného prostoru, tedy nájemním vztahem mezi Sdružením a jednotlivými sběrnými místy po dobu trvání projektu (do konce roku 2002). Všichni provozovatelé a majitelé sběrných míst poskytli prostory pro projekt za symbolickou cenu 1 Kč po celou dobu trvání projektu.
Jako dodavatel projektu vyšla z výběrového řízení firma Rumpold, s. r. o. K likvidaci vyřazených výrobků bude využívat mobilní technologii Systém Seg Enzo -Automat EAC/EAM. Díky tomu může být provedena likvidace nebezpečných látek (zejména odsátí freonu z obvodových částí chladniček) přímo ve vymezených sběrných místech. Chladničky zbavené freonů a případně i olejů budou roztříděny podle obsahu izolačních látek (tzv. PUR-pěny) a odvezeny k likvidaci ve druhém stupni uvedené technologie, kde z nich bude v hermeticky uzavřených prostorách termicky odsáván freon z izolačních vrstev. Odsáté freony, jímané do speciálních tlakových nádob, budou dodavatelskou firmou Rumpold předány oprávněným osobám k dalšímu zneškodnění (např. spalováním).
Součástí projektu je harmonogram svozů, který je průběžně aktualizován podle naplnění jednotlivých sběrných míst. Jejich vyvezení je koordinováno po jednotlivých okresech tak, aby technologie I. stupně pracovala v každém sběrném místě přibližně 3-4 dny (kapacita technologie je 80 ks chladících zařízení za den), což by mělo zajistit úsporu dopravních nákladů.
Kontrola
Každé vyvezení sběrného místa (po likvidaci všech výrobků chlazení) bude pod dohledem pracovníka referátu životního prostředí okresního úřadu. Pověření pracovníci společně s odpovědným zástupcem dodavatelské firmy a sběrného místa vyplní a podepíší protokol o vyvezení sběrného místa. Evidenční listy o plnění sběrného místa spolu s protokolem o jeho vyvezení budou předány dodavatelské firmě Rumpold a budou sloužit jako podkladové materiály pro fakturaci.
Odpovědnost za projekt nese jeho zadavatel -Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Součinnost všech subjektů a řízení projektu zajišťuje koordinační centrum v rámci Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Projekt by měl běžet do konce roku 2002. Za tuto dobu bude zlikvidováno celkem 9800 kusů chladniček.
Celý projekt likvidace vyřazených výrobků domácího chlazení v Plzeňském kraji je svým územním rozsahem v České republice ojedinělý. Kromě vlastní likvidace je velkým přínosem vzájemná spolupráce jednotlivých aktérů, tedy zástupců samosprávy měst a obcí, dodavatelské firmy Rumpold, s. r. o., zástupců státní správy z oblasti životního prostředí a zástupců privátního sektoru, jako provozovatelů sběrných míst a zároveň subjektů zajišťujících sběr a svoz vyřazených chladicích zařízení.
Lenka Šlajsová, Marek Sýkora,
Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, o. p. s.