Představujeme SÚRAO Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) je státní organizace zřízená na základě § 26 zákona č. 18/1997 o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon). Posláním SÚRAO je zajišťovat na území České republiky bezpečné ukládání radioaktivních odpadů...
Představujeme
SÚRAO
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) je státní organizace zřízená na základě § 26 zákona č. 18/1997 o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon).
Posláním SÚRAO je zajišťovat na území České republiky bezpečné ukládání radioaktivních odpadů (RAO) v souladu s požadavky na ochranu člověka i životního prostředí před nežádoucími vlivy těchto odpadů. Při své činnosti se SÚRAO řídí ustanoveními atomového zákona, ostatními zákony a právními předpisy a svým statutem schváleným vládou. SÚRAO postupuje v souladu s mezinárodními doporučeními a smlouvami z oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření, přijatými Českou republikou. Hlavními úkoly jsou:
[*] zajišťovat přípravu, výstavbu, uvádění do provozu, provoz a uzavření úložišť radioaktivních odpadů a monitorování jejich vlivu na okolí,
[*] zajišťovat nakládání s radioaktivními odpady,
[*] zajišťovat úpravu vyhořelého nebo ozářeného jaderného paliva do formy vhodné pro uložení nebo následné využití,
[*] vést evidenci převzatých radioaktivních odpadů a jejich původců,
[*] spravovat odvody původců radioaktivních odpadů na jaderný účet,
[*] vypracovávat návrhy na stanovení odvodů plátců na jaderný účet,
[*] zajišťovat a koordinovat výzkum a vývoj v oblasti nakládání s radioaktivními odpady,
[*] kontrolovat rezervy držitelů povolení na vyřazování jejich zařízení z provozu,
[*] poskytovat služby v oblasti nakládání s radioaktivními odpady,
[*] nakládat s radioaktivními odpady, které byly dopraveny na území České republiky ze zahraničí a nelze je vrátit, zajišťovat prozatímní správu u radioaktivních odpadů, které připadly do vlastnictví státu.
Mezinárodní spolupráce
Při své činnosti SÚRAO spolupracuje zejména s Agentura pro jadernou energii v Paříži (NEA/OECD), s Evropskou komisí v Bruselu a s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni a také s ostatními evropskými národními organizacemi pro nakládání s RAO.
V roce 1999 byla uzavřena rámcová smlouva o spolupráci se švýcarskou organizací NAGRA. Tato smlouva umožňuje, aby se od roku 2000 SÚRAO ve spolupráci s Centrem experimentální geotechniky ČVUT účastnila experimentů v podzemní laboratoři ve švýcarském Grimselu. Účast v mezinárodních projektech umožňuje Správě úložišť radioaktivních odpadů přístup k cenným informacím, datům a technologiím.
Finance
V souladu s atomovým zákonem zřídilo v roce 1997 Ministerstvo financí u ČNB jaderný účet, jehož prostřednictvím jsou financovány veškeré aktivity týkající se radioaktivních odpadů. Zdrojem jaderného účtu jsou prostředky získané formou odvodů od původců radioaktivních odpadů, dále výnosy z operací na finančním trhu, příjmy SÚRAO, úroky z účtu, dotace, dary a další příjmy. Správcem jaderného účtu je Ministerstvo financí. Prostředky jsou na účet SÚRAO uvolňovány postupně na základě schváleného rozpočtu a plánu práce SÚRAO podle měsíčních žádostí předkládaných MF. Ke konci roku odvádí veškeré nevyčerpané prostředky zpět na jaderný účet.
V roce 2000 byly největším příspěvkem jaderného účtu odvody ČEZ, a. s. ve výši přibližně 640 miliónů Kč. Největšími výdaji SÚRAO byly výdaje spojené s placeným převodem úložišť do majetku státu. Jejich dosavadním majitelům zaplatila SÚRAO za převod 229 milionů Kč za jejich úložiště Dukovany a 25,6 mil. Kč za úložiště Richard a Bratrství. Ceny byly určeny znaleckým posudkem movitého a nemovitého majetku. Dalším významným výdajem SÚRAO v roce 2000 byly náklady na program výzkumu a vývoje hlubinného úložiště RAO.
-Dk -