01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZÁJEM O REGRANULÁTY SE ZVYŠUJE

ZÁJEM O REGRANULÁTY SE ZVYŠUJE PODTITULEK: RECYKLACE PLASTU PODLE DKR Regranuláty z odpadu plastových obalů se ukazují stále více jako ekonomicky i ekologicky výhodná alternativa k plastovým granulátům pro první použití. Na zvýšení jejich podílu se zaměřuje materiálová recyklace německé společnosti...

ZÁJEM O REGRANULÁTY SE ZVYŠUJE

PODTITULEK: RECYKLACE PLASTU PODLE DKR

Regranuláty z odpadu plastových obalů se ukazují stále více jako ekonomicky i ekologicky výhodná alternativa k plastovým granulátům pro první použití. Na zvýšení jejich podílu se zaměřuje materiálová recyklace německé společnosti DKR (Deutsche Gesellschaft für Kunststoff-Recycling mbH). Společnost DKR patří k největším zpracovatelům plastového odpadu v SRN. Spolupracuje s ní 38 partnerských firem ze SRN, Belgie,

Francie, Holandska, Itálie, Litvy i České republiky.

V roce 2000 zpracovala DKR různými recyklačními technologiemi více než 600 000 tun plastových odpadů ze žlutých pytlů (Gelbe Sack) a žlutých kontejnerů (Gelbe Tonne) systému Duales System Deutschland AG. V témže roce vyrobila materiálovou recyklací přibližně 120 000 tun regranulátu, opětně použitého na plastové výrobky pro stavebnictví, nábytek, podlahoviny a různé výrobky pro dům a zahradu. Ze spotřeby plastů SRN, která v roce 2000 činila 8,6 mil. tun, se přes DKR zpracovává asi 7 % a na regranulát asi 1,4 %.

Šetří primární zdroje

Přínos recyklace ve vztahu k úspoře primárních zdrojů v energetickém vyjádření je ohromný. Podle údajů DKR recyklace každého kilogramu plastů představuje v průměru úsporu 34,4 MJ energie, což přepočteno na objem všech plastů recyklovaných DKR, by pokrylo spotřebu elektřiny domácností v Berlíně po dobu 130 dnů. Opačně to znamená, že recyklace je energeticky nejméně dvojnásobně účinnější než zpracování odpadů ve spalovnách.

Snahou DKR je zvýšit v nejbližších letech úsporu energie recyklací plastů na hodnotu 40 MJ/kg plastu. K dosažení tohoto cíle a ke zvýšení jakosti regranulátu by mělo přispět vedle omezení typů plastů užívaných na obaly též zavedení nových třídicích a separačních koncepcí, o jejichž zavedení Duales System a DKR usilují.

PET -světový trend

Spotřeba PET lahví ve světě stále roste. V SRN ani u nás ještě zdaleka nedosáhla svého vrcholu, a nelze zadržet ani přáními ekologů o znovuzavedení vratných skleněných lahví nebo kompromisní legislativou.

Očekává se, že lehké a nerozbitné obaly z PET se spíše rozšíří na majonézy, dresinky, kečupy a džemy s meziročním světovým růstem 17 % a mléčné výrobky a džusy s růstem až 26 %. Německé pivovary s PET lahvemi nepočítají. Uvažují však o monomateriálových PET lahvích (bez bariérových vrstev), které zaručí jakost po dobu 6 měsíců. Tyto obaly však nebudou na trhu dříve než za dva roky.

Zájem výzkumu DKR se proto soustřeďuje zejména na PET frakci a na recyklaci PET lahví, protože zejména transparentní PET regranulát je cennou surovinu, o níž je zájem. Hlavním důvodem je neustálý světový růst spotřeby nápojových PET lahví -ročně o více než 10 %.

Například v roce 2000 se vyrobilo na 120 mld. PET lahví, což představuje 6,7 mil. tun materiálu. Zatímco v západní Evropě se asi 57 % nealkoholických nápojů prodává v PET lahvích, v SRN to bylo donedávna jen asi 12 %, dochází však k dramatickému růstu. Zatímco v roce 2000 podíl nápojů v PET lahvích stoupl v SRN na 18,2 %, za první čtyři měsíce roku 2001 je to již 29,2 % a u nápojů typu Coca-Cola dokonce 72 %!

NOVÉ TECHNOLOGIE

V roce 2001 připravil DKR novou technologii recyklace plastových lahví z PET, která je vybavena třídicím zařízením s NIR technologií se separaci PE, PP a čistého PET v různých barvách. Třídění založené na měření hustoty a elektrostatické technice umožňuje rozlišení PE a PP frakce.

Efektivní recyklační technologie, která umožňuje výrobu nových PET lahví z bezbarvého regranulátu, je též vybavena nedestruktivní technikou pro kontrolu aseptického stavu, chemické čistoty, tvaru a tloušťky stěny a integrity lahve.

Barvený PET se zpracovává na textilní vlákna, na tažené a vyfukované obalové fólie a na přepravky a skladovací palety. V budoucnu se počítá také s chemickou recyklací, kde konečným produktem bude expandovaný houževnatý polyuretan (PUR) pro tepelné izolace ve stavebnictví.

Výhodnost je nesporná

Recykláty plastových materiálů jsou cenově výhodné výrobky s vysokou ekoeficiencí a v západní Evropě je po nich velká poptávka. Příznivým jevem je, že ekoeficience se stala i kritériem výzkumu, vývoje, výroby a prodeje plastů u velkých výrobců jako např. BASF, ale nákupu u zpracovatelů.

Po regranulátech pro vstřikování jsou hlavní skupinou výrobků z recyklovaných plastů obalové fólie především z PE a PP včetně nových žlutých pytlů, palety a přepravky, a výrobky pro dům a zahradu především z PS. Partnerské firmy DKR vyrábí ročně až 400 000 kusů palet, které musí vyhovět náročným zatěžovacím zkouškám podle normy ISO DIN 8611. Pro dům a zahradu se z recyklátů vyrábí kompostéry, květinové truhlíky a květináče, zatravňovací dlaždice, stěnové prvky, plotové tyčky a díly, vybavení dětských hřišť -palisády, sedáky zahradního nábytku a parkových laviček. Z výrobků pro infrastrukturu to jsou dopravní značky, svodidla, bariéry apod.

Celý systém zpracování odpadu plastových obalů v DKR je zcela transparentní; veškerý pohyb odpadu až po nový výrobek je dokumentován. Za tím účelem vyvinula DKR systém pro získávání a správu dat AMEDA (Automatische Mengenstrom-Erfassung, Dokumentation und Abrechnung). Data jsou poskytována organizaci Duales System.

-ab -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down