01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři sta tisíc tun odpadu v Antarktidě

Antarktida je světadílem dosud nejméně dotčeným znečištěním životního prostředí. Dopad civilizačních aktivit se však začíná stále více projektovat i zde. Za posledních 50 let se v Antarktidě podle odborníků zvýšilo množství odpadu až na 300 000 tun. Australská antarktická společnost, v jejíž správě...

Antarktida je světadílem dosud nejméně dotčeným znečištěním životního prostředí. Dopad civilizačních aktivit se však začíná stále více projektovat i zde. Za posledních 50 let se v Antarktidě podle odborníků zvýšilo množství odpadu až na 300 000 tun.

Australská antarktická společnost, v jejíž správě je okolo 45 % území tohoto světadílu, uzavřela společnou dohodu s organizací Collex/Onyx Australia, členem skupiny Vivendi. Podle ní se má rozběhnout projekt, který počítá s 240 speciálními kontejnery, jež budou od letošního prosince do konce roku 2002 odpad z Antarktidy odvážet. Náklady na tuto akci se odhadují na milion dolarů.

Unikátní příroda

Téměř 99 % území Antarktidy je pokryto pevninským ledovcem s objemem okolo 25 milionů km3 vody, což je téměř 80 % všech světových zásob sladké vody. Přírodní bohatství Antarktidy je smluvně chráněno již od roku 1959, kdy byla podepsána smlouva o vědecké spolupráci a demilitarizaci Antarktidy, a vytvořen mezinárodní výbor pro sladění jednotlivých programů -SCAR (Scientific Comittee for Antarctic Research). Tato smlouva vstoupila v platnost v roce 1961. Před deseti lety byl navíc podepsán protokol o ochraně životního prostředí -tzv. Madridský protokol, který pravidla pro život v Antarktidě dále upravuje. Jedním ze signatářů Madridského protokolu je také Česká republika.

V současnosti na území Antarktidy operuje přes 40 zemí včetně České republiky. Téměř polovina vědeckých stanic je zde v provozu po celý rok. Přes zimu v Antarktidě žije okolo 1200 lidí, v létě vzroste jejich počet až na 5000.

Znečištění tohoto kontinentu je způsobeno jak provozem vědeckých stanic, tak související dopravou. K místním odpadům proto patří různé druhy baterií, olejů, chemických odpadů, plastů, krabic, stavebních materiálů a pneumatik. V důsledku letního tání se tento odpad dostává do místních zátok a zálivů.

Problém znečištění Antarktidy si uvědomuje i vláda České republiky, která podle zprávy České tiskové kanceláře v říjnu schválila materiál, který upravuje pravidla pro chování českých expedic v Antarktidě.

Odstraňování odpadu

Společným úkolem Australské antarktické společnosti a organizace Collex/Onyx Australia je odpad lokalizovat, naložit do speciálních kontejnerů, odvézt na území Austrálie a rekultivovat původně zamořené území. Část odpadu se roztřídí přímo v Antarktidě, další část potom v Austrálii, kde je za odstranění odpovědná již pouze australská strana.

Odpady budou odváženy ve speciálních kontejnerech, které jsou výjimečné svojí velikostí -každý pojme 10 tun odpadu. Mají rovněž zvláštní otevírání a jsou vodotěsné. Prvních 120 kontejnerů bylo naloženo na ledoborec Aurora v prosinci loňského roku, do Austrálie bude náklad dovezen v lednu 2002. Druhá cesta bude realizována v prosinci příštího roku.

První souhrnné výsledky o společném projektu Australské antarktické společnosti a organizace Collex/Onyx Australia přinesou organizátoři již v lednu příštího roku. Kontejnery by však měly podle iniciátorů projektu sloužit k záchraně přírody Antarktidy ještě dalších deset let. Předejde se tak dalšímu znečišťování životního prostředí a narušení kvality místních zdrojů.

Podobný program na odstraňování odpadu v těchto dnech připravuje Vivendi Environment pro území Nepálu, které je znečištěno návštěvami celé řady expedicí, které do těchto míst pravidelně putují. Program pro Nepál se uskuteční v roce 2002, který mezinárodní organizace UNESCO vyhlásila Mezinárodním rokem hor.

-rp -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down