Evropská unie (EU) -název, který slyšíme a čteme denně. Každý také ví, že Česká republika usiluje o vstup do jejich struktur. V EU je mnoho odborníků, kteří se zvláště v rámci předvstupního procesu naučili mnoho o naší zemi. Stejně tak u nás najdeme řadu lidí s rozsáhlými znalostmi o EU, její...
Evropská unie (EU) -název, který slyšíme a čteme denně. Každý také ví, že Česká republika usiluje o vstup do jejich struktur. V EU je mnoho odborníků, kteří se zvláště v rámci předvstupního procesu naučili mnoho o naší zemi. Stejně tak u nás najdeme řadu lidí s rozsáhlými znalostmi o EU, její struktuře, fungování, právu atd. Ovšem, to jsou odborníci, kteří se Unií zabývají profesionálně.
Položme si otázku, kolik "řadových" občanů, úředníků ve veřejné správě, studentů a dalších občanů ví více než, že EU existuje, občas něco nařizuje a někdy něco zaplatí? Obávám se, že většina by zaváhala, i kdyby jen měla správně vyjmenovat její základní instituce. Jak potom můžeme zodpovědně hlasovat v referendu nebo využívat finanční podpory, možností studia, práce, cestování a dalších příležitostí, z nichž některé nám EU nabízí již dnes? Jak se můžeme vyrovnat s povinnostmi, které nám vstup do společenství vyspělých evropských zemí přinese?
Je v zájmu každé kandidátské země poskytnout svým občanům co nejvyšší úroveň vzdělání a informovanosti v této oblasti. Je dobré, že si tuto potřebu uvědomuje i vláda a vyvíjí v tomto směru intenzívní činnost. Existují také různé nevládní organizace či sdružení, které se zapojují do těchto aktivit. Nicméně, je potřeba si uvědomit, že základními centry vzdělávání zůstanou i nadále školy. Právě tyto instituce mají nejlepší předpoklady zajistit kvalitní vzdělání v této oblasti nejen svým studentům, ale také odborné a laické veřejnosti.
Iniciativy vzdělávat v záležitostech EU se také chopila Vysoká škola báňská -Technická univerzita Ostrava, na které od února tohoto roku existuje vysokoškolský ústav Centrum pro evropská studia (CES). První kroky ke vzniku CES byly učiněny již v roce 1999, kdy VŠB -TU Ostrava zahájila mezinárodní projekt Tempus, jehož hlavním cílem bylo posílit roli vysokých škol ve vytváření podmínek pro vzdělávání pracovníků veřejné správy v oblasti EU.
V současné době CES organizuje řadu vzdělávacích kurzů, například ročních, zaměřených na problematiku Evropské unie komplexně, a také krátkodobých, zabývajících se specifickými oblastmi EU. Centrum pro evropská studia se nechce omezit jen na klasické výukové metody, ale hodlá využít dalších možností k šíření informací o Evropské unii. Ve spolupráci s časopisem Moderní obec budeme publikovat sérii článků, jejichž účelem je nabídnout vám, čtenářům, základní informace. Věříme, že tyto informace vám umožní lepší orientaci v dané problematice.
Tomáš Píšek,
Centrum pro evropská studia, VŠB-TU Ostrava